29 grudnia 2013

Sernik orzechowy

Chociaż orzechy uważane są za symbol jesieni, dla mnie kojarzą się bardziej z okresem świątecznym. Dlatego na Wigilię przygotowałam sernik orzechowy, którym dziś się z Wami dzielę. Zachwyty nad nim nie miały końca. Zasmakował nam tak bardzo, że chyba przygotuję go ponownie na Sylwestra. Pyszna warstwa orzechowa w połączeniu z kremowym waniliowym serem jest po prostu przepyszna. Pierwszy raz robiłam sernik, gdzie w masie serowej zamiast masła dodaje się śmietanę kremówkę. Dzięki temu sernik jest bardziej kremowy i lekki. Pomimo, że jestem fanką ciężkich serników, ten uplasował się wysoko na mojej liście. Spróbujcie koniecznie!

Przepis z Moich Wypieków
Składniki na tortownicę o średnicy 22-24 cm:
Ciasto:
- 1 i 3/4 szklanki ciastek zbożowych, pokruszonych
- 1/3 szklanki masła, rozpuszczonego
Warstwa orzechowa:
- 2/3 szklanki golden syrupu albo miodu
- 1/3 szklanki masła, rozpuszczonego 
-1 łyżka ciemnego cukru brązowego
- 2 jajka, rozbełtane
- 1 łyżeczka esencji waniliowej
- 1,5 szklanki orzechów włoskich, posiekanych
Masa serowa:
- 750 g białego sera 3-krotnie mielonego
- 1 szklanka brązowego cukru
- 4 jajka
- 2 łyżki mąki
- 2/3 szklanki śmietany kremówki
- 1 łyżeczka esencji waniliowej

Ciastka mieszamy z masłem do uzyskania konsystencji "mokrego piasku", a następnie przekładamy do tortownicy wyłożonej papierem. Podpiekamy w temp. 175°C przez 6 minut. Składniki z warstwy orzechowej mieszamy w garnku i ciągle mieszając podgrzewamy przez ok. 10 minut aż masa zgęstnieje. Przekładamy na podpieczony spód. Ser ucieramy z cukrem, dodając esencję waniliową oraz jajka. Następnie dodajemy mąkę, a na sam koniec kremówkę. Całość dokładnie mieszamy. Wylewamy ser na warstwę orzechową. Pieczemy w temp. 175°C przez ok. 1 h. Po upieczeniu studzimy przez min. 4 h, a najlepiej przez całą noc w lodówce. Smacznego

23 grudnia 2013

Wesołych świąt!

Drodzy Czytelnicy! 
Chciałabym Wam życzyć spokojnych, radosnych świąt Bożego Narodzenia. W tej całej świątecznej bieganinie znajdźcie czas dla siebie i dla swoich bliskich. W końcu czas poświęcony drogiej naszemu sercu osobie, to najwspanialszy prezent. Wszystkiego dobrego!

18 grudnia 2013

Pierniczki

Im bliżej świąt, tym w większą euforię wpadam. Nie mogę doczekać się wspólnej wieczerzy przy pachnącej choince, w blasku świec, w rodzinnej atmosferze. I tych wszystkich pyszności!
Dziś przepis na pierniczki. Co prawda, wycinanie i dekorowanie zajmuje sporo czasu, ale możecie do tej czynności zatrudnić dzieci, chociaż zapewniam Was, że dorośli mają z tego tyle samo frajdy. Pierniczki na początku są twarde, ale już na 2, 3 dzień stają się bardziej miękkie. Dla mnie są idealne - nie za miękkie, nie za twarde. Można je upiec wcześniej, a udekorować na dzień przed podaniem.

Przepis z Moich Wypieków
Składniki na ponad 100 pierniczków:
- 1/4 szklanki miodu
- 5 łyżek miękkiego masła
- 1/2 szklanki cukru pudru
- 2 i 1/4 szklanki mąki pszennej
- 1 jajko, rozbełtane
- 1 łyżeczka sody
-3 łyżki przyprawy do piernika

Wymieszać wszystkie składniki i zagnieść ciasto. Odstawić do lodówki na min. 30 minut. Następnie oprószyć blat mąką. Podzielić ciasto na 4 części. Każdą część rozwałkowywać, podsypując w razie potrzeby mąką. Wycinać cpierniczki i przekładać je na blachę wyłożoną papierem do pieczenia. Piec w temp. 180°C przez ok. 10 minut, w zależności od wielkości ciasteczek. Wystudzić i dowolnie udekorować. Smacznego!

11 grudnia 2013

Krokiety z kapustą i grzybami

Święta tuż tuż. Ułożyliście już świąteczne menu? U mnie wygląda ono podobnie jak w poprzednich latach, nie szalejemy z wymyślnymi daniami, stawiamy na sprawdzone przepisy. Co roku goszczą u nas paszteciki, jako dodatek do czystego barszczu. Wiem jednak, że wiele osób zastępuje je krokietami z kapustą i grzybami. Miałam je okazje zjeść na kilku imprezach okolicznościowych, jednak sama nigdy ich nie robiłam. Może się wydawać, że pracy przy nich sporo, bo trzeba namoczyć grzyby, usmażyć naleśniki, zrobić farsz, zawinąć krokiety, potem je usmażyć. Przy dobrej organizacji, wcale nie zabiorą nam dużo czasu.
 Naleśniki są bardzo elastyczne, nie rwą się przy zwijaniu, a z podanych proporcji wyjdzie nam ich dużo - 16 naleśników usmażonych na dużej patelni. Bardzo dobra proporcja kapusty i grzybów w farszu. Całość bardzo przypadła nam do gustu. Mi bardzo zasmakowały z buraczkami na ciepło, chociaż solo również smakują dobrze.

Przepis z Wielkiego Żarcia
Składniki:
Ciasto naleśnikowe:
- ok. 1 l mleka
- 3 szklanki mąki
- 2 jajka
- 1 płaska łyżeczka soli
- 1 płaska łyżeczka cukru
Farsz:
- 1 kg kapusty kiszonej
- 20 dag suszonych grzybów (waga po namoczeniu)
- duża cebula, poszatkowana
Ponadto:
- bułka tarta
- 1 jajko, rozbełtane

Suszone grzyby namaczamy przez min. 2 h a następnie gotujemy do miękkości. Kapustę również gotujemy, aż zmięknie. Cebulę przesmażamy na oliwie. Mieszamy składniki farszu i doprawiamy go do smaku świeżo mielonym pieprzem oraz solą. Składniki na naleśniki miksujemy, dodając w razie potrzeby więcej mleka lub dosypując mąki. Smażymy na niewielkiej ilości oleju . Na usmażone naleśniki nakładamy farsz. Zwijamy w krokiety. (tutaj instrukcja obrazkowa) Krokiety obtaczamy w jajku, a następnie w bułce tartej. Smażymy aż się ładnie zarumienią. Smacznego!


03 grudnia 2013

Bułeczki z Nutellą

Odnoszę wrażenie, że z roku na rok świąteczne szaleństwo zaczyna się coraz wcześniej. Zaraz po 1 listopada w sklepach można było znaleźć czekoladowe mikołaje i kalendarze adwentowe. W połowie minionego miesiąca przed każdą galerią handlową pojawiła się choinka. Od początku grudnia zewsząd dochodzą mnie dźwięki "Last Christmas". Farsa - powiedzieliby jedni. Ja nazwałabym to "małą przesadą", bo o ile listopad nijak kojarzy mi się ze świętami, tak wraz z początkiem grudnia wpadam w prawdziwy świąteczny nastrój.
Jednak zanim nastąpi na blogu fala świątecznych przepisów, przychodzę dziś do Was z przepisem na  słodkie drożdżowe bułeczki. Z pozoru zwykłe drożdżówki z kruszonką, jednak w środku skrywają rzecz, której mało kto się oprze...Nutelle! I chociaż na zdjęciu tego nie widać, uwierzcie mi, świeża drożdżówka z pyszną Nutellą jest po prostu przepyszna. Oczywiście ilość nadzienia zależy od Was. Ja nieco zaszalałam i w przypadku niektórych bułeczek Nutella wyciekła w trakcie pieczenia. Ich jedyna wada - najlepiej zjeść je w dniu pieczenia, bo dość szybko robią się suche.

Składniki na 12-14 bułeczek:
Ciasto:
- 3-3,5 szklanki mąki
- 1 szklanka mleka, letniego
- 1/4 szklanki cukru
- 40 g masła, rozpuszczonego
- 2 małe jajka, rozbełtane
- 1 opakowanie suchych drożdży
- szczypta soli
Kruszonka:
- 60 g mąki
- 35 g masła
- 35 g cukru
Dodatkowo:
- Nutella
- 1 jajko, rozbełtane
Mieszamy 3 szklanki mąki z cukrem, drożdżami oraz solą. Wlewamy mleko i  jajka. Całość chwilę mieszamy. Na koniec dodajemy masło. Wykładamy ciasto na oprószony mąką blat. Jeśli bardzo się klei, dodajemy pozostałe 0,5 szklanki mąki. Ciasto wyrabiamy aż będzie gładkie i elastyczne. Odstawiamy do wyrośnięcia w ciepłym miejscu na 1,5-2 h. Po tym czasie dzielimy ciasto na pół, a następnie każdą część na 6-7 mniejszych. Każdy kawałek rozpłaszczamy dłońmi, na środek nakładamy porcję Nutelli i formujemy bułeczki (tak samo jak pączki). Odstawiamy na blachę, przykrywamy i pozostawiamy do wyrośnięcia na 25 minut. W tym czasie mieszamy składniki na kruszonkę. Wyrośnięte bułeczki smarujemy jajkiem i posypujemy kruszonką. Pieczemy w temp. 180°C przez ok. 20 minut. Smacznego!

Na pasku po prawej stronie umieściłam wszystkie świąteczne przepisy, które pojawiły się na blogu. Mam nadzieję, że okażą się pomocne.