29 marca 2015

Makowiec na kruchym cieście z bezą

Makowiec to dla mnie typowe ciasto świąteczne i chociaż bardziej kojarzy mi się z Bożym Narodzeniem, to na naszym wielkanocnym stole gościło już nie raz. Wyznaję zasadę, że im więcej maku, tym lepiej. Najlepiej masę makową przygotować samemu i dodać do niej ulubione bakalie, jednak w wirze świątecznym przygotować równie dobrze sprawdzi się kupna masa makowa.
Niedawno upiekłam tradycyjny makowiec na kruchym cieście, wzbogacając go o bezę oraz płatki migdałowe. Całość pięknie się prezentuje, a do tego pysznie smakuje. Przepis wydaje się dość długi, jednak ciasto nie jest skomplikowane, a przy dobrej organizacji nie zajmie Wam dużo czasu. 

Przepis z "Cukiernia Lidla" Pawła Małeckiego
Składniki na blachę o wymiarach 24X40 cm:
Ciasto:
- 320 g mąki pszennej tortowej
- 200 g masła
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia
- 50 g cukru pudru
- 16 g cukru waniliowego
- 2 żółtka
Masa makowa:
- 900 g masy makowej
- 100 g orzechów włoskich, posiekanych
- 1 jajko
- 2 żółtka
Beza:
- 5 białek
- 180 g cukru
- 1 opakowanie budyniu waniliowego
Kruszonka:
- 100 g masła
- 60 g cukru pudru
- 1 żółtko
- 100 g mąki pszennej
- 60 g płatków migdałowych

Składniki na ciasto zagnieść i uformować kulę. Wstawić do lodówki na min. 1 h. Blachę wyłożyć papierem do pieczenia. Ciasto rozwałkować i przełożyć na blachę. Następnie ponakłuwać widelcem. Piec w temp. 190°C przez 12-14 minut aż się lekko zarumieni. W tym czasie przygotować kruszonkę oraz masę makową. Masło zagnieść z mąką, żółtkiem, cukrem pudrem oraz połową płatków migdałowych.  Masę makową wymieszać z jajkiem, żółtkami oraz orzechami. Gotową masę wyłożyć i równomiernie rozprowadzić na upieczonym spodzie. Białka ubić mikserem na wysokich obrotach, stopniowo dodając do nich cukier. Następnie dodać budyń i dobrze wymieszać. Pianę z białek wyłożyć na masę makową. Na koniec posypać całość kruszonką oraz pozostałymi płatkami migdałowymi. Piec w temp. 190°C przez ok. 40-45 minut (ja piekłam ok. 50 minut). Upieczone ciasto wyjąc z piekarnika i odstawić do całkowitego wystudzenia. Smacznego!

Wielkanocne Smaki - edycja V  Wielkanocne Wypieki

20 marca 2015

Tarta z Nutellą i orzechami

Słoik Nutelli zdecydowanie zbyt długo leżał w mojej szafce, więc jakoś musiałam go spożytkować. Myślałam o zrobieniu sernika, lecz w końcu stanęło na czymś prostszym. Kruche ciasto, pyszny krem z mascarpone i Nutelli, a do tego prażone orzechy laskowe. Ta tarta może z powodzeniem stanowić nowoczesną wersję mazurka. Połączenie czekolady z orzechami zasmakuje każdemu bez wyjątku.

Przepis z "Moje wypieki i desery" Doroty Świątkowskiej 
Składniki na formę o średnicy 25 cm:
Ciasto:
- 175 g mąki pszennej
- 100 g zimnego masła
- 50 g cukru pudru
- 1 żółtko
- 1/2 łyżki kwaśnej śmietany
Krem:
- 250 g Nutelli
- 100 g mascarpone
- 100 g orzechów laskowych
- 50 g czekolady mlecznej, rozpuszczonej (opcjonalnie)

Wszystkie składniki na ciasto zagnieść i uformować kulę. Owinąć folią i wstawić do lodówki na 1-2 godziny. Tortownicę lub formę do tarty wyłożyć papierem do pieczenia. Ciasto rozwałkować i przełożyć do formy. Piec w temp. 200°C przez ok. 20 minut, aż ciasto będzie dobrze wypieczone. Mascarpone zmiksować z Nutellą.Wyłożyć krem na podpieczone ciasto i równomiernie rozprowadzić. Orzechy uprażyć w piekarniku lub na patelni oraz obrać ze skórki. Następnie wcisnąć je w krem. Opcjonalnie można na całości zrobić kleksy z czekolady. Smacznego!

05 marca 2015

Muesli dr Birchera

Musli to dla mnie idealne śniadanie w lecie. Dorzucam tylko sezonowe owoce (truskawki, maliny, borówki, jagody) i trochę jogurtu naturalnego - pyszny posiłek gotowy. Dziś mam dla Was przepis na musli, które można jeść niezależnie od pory roku. Super propozycja na śniadanie dla tych, którym często brakuje czasu na przygotowanie czegoś pożywnego i zdrowego. Płatki owsiane zalewamy sokiem jabłkowym wieczorem, a rano dodajemy tylko ulubione owoce oraz bakalie. W kilku szybkich krokach otrzymujemy zdrowe i sycące śniadanie. 

Przepis z Moich Wypieków
Składniki (2 porcje):
- 100 g płatków owsianych górskich
- 100 ml mleka krowiego lub roślinnego
- 50 ml soku jabłkowego
- 80 g jogurtu greckiego
- 1 małe jabłko, starte na tarce
- 2 łyżki miodu lub syropu z agawy
- sok z połowy limonki
- 30 g żurawiny
- 30 g orzechów
- owoce

Płatki owsiane zalewamy wieczorem sokiem jabłkowym oraz zimnym mlekiem. Wstawiamy do lodówki. Następnego dnia dodajemy sok z limonki, jabłko, miód oraz jogurt grecki. Całość mieszamy. Na koniec dodajemy żurawinę, orzechy oraz dowolne owoce. Smacznego!


Wiosenny detoks