29 listopada 2010
Sałatka z papryką konserwową
Lubię wszelkiego rodzaju surówki i sałatki. Stawiam przede wszystkim na świeże warzywa i owoce. Dziś wyjątek od reguły. Idealny przepis dla osób, które zrobiły jesienią przetwory, w tym ogórki kiszone i paprykę. Oczywiście można skorzystać z kupnych, jednak wiadomo, że swoje smakują lepiej.
Przepis z Biblioteki Poradnika Domowego
Składniki:
- słoik papryki konserwowej
- 20 dag twardego żółtego sera
- 3 ogórki kiszone
- 5 jaj
- 2 cebule
- sól i pieprz
- majonez
Cebulę sparzyć i drobno posiekać. Paprykę odsączyć i pokroić w paski. Jajka ugotować na twardo i pokroić w kostkę. Ogórki również drobno pokroić, a ser zetrzeć na tarce z dużymi oczkami. Wszystkie składniki delikatnie połączyć, doprawić solą i pieprzem, wmieszać majonez. Smacznego!
27 listopada 2010
Prawie jak piernik, czyli szarak
Zanim poznałam smak prawdziwego piernika, nastawianego co najmniej miesiąc przed wigilią, to ciasto było dla mnie synonimem świąt. przepis przywędrował do mojego domu od koleżanki mamy, która ma go od siostry, a ta...tu się trop urywa. Ostatni raz jadłam je ponad rok temu (o zgrozo!). Nakład pracy, jaką trzeba włożyć w przygotowanie jest minimalny. Ciasto jest ciężkie, wilgotne, korzenne. Najlepsze na 2-3 dzień, lecz u nas nigdy tyle nie wytrzyma.
Składniki:
- 2 szklanki mąki
- 1 szklanka mleka
- 1 szklanka cukru
- 1/2 szklanki oleju
- 2 jajka
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia
- 1/2 łyżeczki sody
- 2 łyżki dżemu truskawkowego niskosłodzonego
- 1 łyżka kakao
- 25 g przyprawy do piernika
- 15 g cukru waniliowego
Ucieramy jajka z cukrem i olejem. Dodajemy pozostałe składniki i miksujemy, aż otrzymamy gładką masę. Przelewamy do foremki wyłożonej papierem do pieczenia. Pieczemy w tem. 180ºC przez ok. 1 godzinę. Wierzch można udekorować polewą czekoladową i posypać orzeszkami lub oprószyć cukrem pudrem. Smacznego!
24 listopada 2010
Risotto warzywne
Choć konsystencja tego dania ma niewiele wspólnego z prawdziwym risottem to jest ono wyśmienite. Po raz pierwszy zrobiłam je latem, jednak zniknęło w takim szybkim tempie, że nie zdążyłam zrobić zdjęć. Korzystając z chwili wolnego czasu zrobiłam je ponownie. Od razu poprawił mi się humor, przypomniały ciepłe, słonecznie wakacyjne dni. Kilka prostych składników i pyszne obiad gotowy.
Przepis z "Biblioteczki Poradnika Domowego"
Składniki:
- 1,5 szklanki ryżu (dałam naturalny brązowy)
- 1 łyżeczka masła
- 60 dag różnych warzyw (dałam włoszczyznę: marchew, por, seler, pietruszka)
- pół główki kapusty włoskiej
- 2 pomidory bez skórki
- 25 dag zielonego groszku
- 1 mała cebula, posiekana
- 2 łyżki oliwy
- 1 łyżka sosu sojowego
- sól, pieprz, chilli, imbir
- 2 łyżki uprażonych orzeszków arachidowych
Ryż zalać 3 szklankami wrzątku z dodatkiem soli i 1 łyżeczki masła. Ugotować na sypko. Warzywa korzeniowe, kapustę, pomidory drobno pokroić. Cebulę zeszklić na oliwie, dodać pozostałe warzywa. Posolić, polać sosem sojowym, doprawić do smaku chilli, pieprzem i imbirem. Dusić pod przykryciem do miękkości, pod koniec dodać groszek. Ryż i warzywa wymieszać, jeśli konieczne to ponownie doprawić. Gotowe danie posypać prażonymi orzeszkami. Smacznego!
21 listopada 2010
Szarlotka tatrzańska
Do tego przepisu zabierałam się przeszło miesiąc. Powód? Otóż nigdzie nie mogłam dostać szarych renet, a bez nich ani rusz. Choć są to najbrzydsze jabłka, do szarlotek pasują idealnie. Jeśli chodzi o ciasto to muszę przyznać, iż jest to jedna z lepszych szarlotek jakie jadłam. Warstwy kruchego ciasta, a pomiędzy nimi kwaskowy jabłkowy raj z nutą cynamonu. Koniecznie musicie ją zrobić!
Przepis z Chilli Bite, forma wielkości ok. 24x28 cm
Składniki:
Ciasto
- 500 g mąki krupczatki
- 250g margaryny
- 90g cukru pudru
- 2 łyżeczki proszku do pieczenia
- 2 żółtka
- 2 łyżki śmietany
- 3 kg szarej renety (dałam 2 kg)
- 3 łyżki cukru pudru
- 2 łyżeczki cynamonu
Posiekaj szybko zimną margarynę z mąką, cukrem i proszkiem do pieczenia. Dodaj zimne żółtka i śmietanę. Zagnieć ciasto, podziel na 3 części w stosunku 2:1. Większą wylep wyłożoną papierem blachę do pieczenia. Włóż do lodówki na min. 1 godzinę. Resztę ciasta schowaj do zamrażalnika. Jabłka obierz, usuń gniazda nasienne, podziel na 4 ćwiartki. Pokrój na cieniutkie plasterki lub zetrzyj na tarce. Delikatnie wymieszaj z cukrem i cynamonem. gdy spód będzie gotowy, wyłóż na niego jabłka, wyrównaj wierzch. Wyjmij ciasto z zamrażalnika, zetrzyj na warstwę jabłek. Piecz w tem. 160ºC przez 60-80 minut. Po ostudzeniu posyp cukrem pudrem. Smacznego!
19 listopada 2010
Pierś kurczaka zapiekana z warzywami
Są książki kucharskie, z których mamy ochotę wypróbować wszystkie przepisy. Moja kolekcja jest dość skromna, ciągle ją rozbudowuję. Uwielbiam przeglądać książki pełne kolorowych zdjęć, apetycznych dan i inspirujących przepisów. Aktualnie mam na oku kilka pozycji, między innymi najnowszą książkę Nigelli Lawson, książkę Pierre Hermé oraz wspaniałą Księgę Smaków Świata
Wracając do przepisu, pochodzi z jednej z moich najcenniejszych książek. Swoją drogą, była to również moja pierwsza książka kucharska. Zaraz po jej zakupie, obiecałam wypróbować ponad połowę przepisów i zdania dotrzymuję. Za każdym razem staram się przygotowywać coś innego, chociaż mamy już kilka najsmaczniejszych dań, do których lubimy wracać. Drób w połączeniu z warzywami to dla mnie dobra opcja na obiad. Przygotowanie składników nie zajmie nam więcej niż pół godziny. Resztę zrobi za nas piekarnik.
Przepis z książki "Kuchnia włoska", wydawnictwo Parragon
Składniki:
- 2 filety z kurczaka
- 2 łyżki oliwy z oliwek
- 1 łyżka masła
- 1 duża cebula, drobno posiekana
- 2 ząbki czosnku, zmiażdżone
- 2 papryki
- 250 g pieczarek
- 200 g pomidorów bez skórki
- 100 g zielonych oliwek (dałam czarne)
- 150 ml białego wytrawnego wina
- 4 łyżki śmietany
- natka pietruszki
- sól i pieprz
Paprykę kroimy w paski, pieczarki w plasterki, pomidory w dużą kostkę. Pierś kurczaka dzielimy na 4 części. Oprószamy solą i pieprzem. Obsmażamy z każdej strony na oliwie i maśle, wyjmujemy. Na patelnię wrzucamy cebulę oraz czosnek i smażymy do zeszklenia. Dodajemy paprykę z grzybami i podgrzewamy kilka minut. Dorzucamy pomidory, doprawiamy solą i pieprzem. Warzywa umieszczamy w formie do zapiekania, kurczaka układamy na wierzchu. Na patelni zagotowujemy wino, wlewamy na mięso, przykrywamy formę i wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 180 na 50 minut. Po tym czasie dodajemy oliwki i śmietanę, ponownie przykrywamy i dopiekamy kolejne 10-20 minut. Przed podaniem jeszcze raz doprawiamy solą i pieprzem, posypujemy natką pietruszki. Serwujemy z makaronem lub młodymi ziemniakami. Smacznego!
16 listopada 2010
Pieczone jabłka
Nie wyobrażam sobie zimnych, szarych listopadowych wieczorów bez pieczonych jabłek. Zasmakowałam w nich dwa lata temu. Wówczas jadłam je prawie codziennie. Niewiele się zmieniło, lecz mania jabłkowa nie jest już tak silna. Szczerze polecam Wam wypróbować pieczone jabłka. Ja najbardziej lubię z bakaliami, chociaż same też są pyszne.
Składniki:
- 2 duże jabłka
- 150 g miąższu z jabłek
- 100 g dowolnych bakalii (u mnie rodzynki, suszona żurawina, migdały, orzechy włoskie)
- 1-2 łyżeczki miodu
- 1/2 łyżeczki cynamonu
- 1 goździk
Jabłka myjemy, pozbawiamy ich "czapeczek" i gniazd nasiennych. Wydrążamy, zostawiając ok. 150 g miąższu. Mieszamy go z bakaliami, miodem i przyprawami. Nadziewamy jabłka, nakładamy na wierzch odkrojone wcześniej "czapeczki" . Pieczemy w tem. 200ºC przez 20-30 minut, aż skórka zacznie się marszczyć i jabłka będą miękkie. Smacznego!
13 listopada 2010
Ciasteczka wiejskie
Mój pierwszy wypiek z dodatkiem melasy. Ma ona bardzo charakterystyczny aromat. Dzięki niej ciastka mają korzenną nutę, chociaż nie zawierają ni grama przyprawy. Nie polecam wycinania ciastek foremką, lepiej zrobić tak jak w przepisie, pokroić na talarki, ułatwi to pracę i znacznie skróci czas przygotowania tych małych słodkości. Według autora z podanej porcji wychodzi 80 ciastek. Robiłam z połowy i wyszło mi 50 (z foremki w kształcie kwiatka).
Przepis z "Encyklopedii wypieków i pieczenia"
Składniki:
- 500 g mąki pszennej
- 200 g cukru
- 1 łyżka melasy
- 1 łyżeczka sody oczyszczonej
- 1 łyżka wody
- 50 g obranych i posiekanych migdałów
- 200 g masła
Z podanych składników zagnieść ciasto. Jeśli za bardzo się kruszy, należy stopniowo dodawać po 1 łyżce wody (u mnie wystarczyła jedna dodatkowa). Z ciasta uformować 2 wałki o średnicy 3-4 cm. Owinąć w folię i włożyć na min. 2 h do lodówki. Gdy stwardnieją, pokroić na plastry grubości 0,5 cm. Ciastka układać na blachach wyłożonych papierem do pieczenia. Piec w tem. 180ºC przez 7-10 minut. Zostawić do ostygnięcia na kratce do pieczenia. Smacznego!
10 listopada 2010
Sałatka z selerem konserwowym
Jedna z moich ulubionych sałatek. Po raz pierwszy jadłam ją na weselu kuzynki. Bardzo mi zasmakowała, więc poprosiłam kucharkę o przepis. Trochę go zmodyfikowałam i robię ją teraz po swojemu. Z powodzeniem zastępuje mi obiad, gdy nie mam ochoty na stanie przy garnkach. Smaczna i pożywna.
Składniki:
- 1 puszka kukurydzy
- 1 średni por
- 1 słoiczek selera konserwowego
- 200 g szynki
- 200 g żółtego sera
- sól i pieprz
- majonez
Kukurydzę i selera odsączyć. Białą część pora sparzyć, pokroić na krążki. Szynkę i ser żółty pokroić w kostkę. Wszystkie składniki wymieszać, doprawić do smaku. Majonez dodać (wedle upodobań) przed podaniem. Smacznego!
07 listopada 2010
Placek biszkoptowy z jabłkami
Firmowe ciasto mojej Babci. Piekła je w prodiżu, a potem dzieliła na ogromne kawałki. Towarzyszyło wszystkim rodzinnym uroczystością i najszybciej znikało ze stołu. Pieczone w piekarniku traci to "coś", jednak nadal nam smakuje. Bardzo proste, ilość jabłek i bakalii można dowolnie zmieniać, jak kto lubi. Z podanych proporcji wychodzi bardzo duża blacha ciasta, więc radzę się zawczasu upewnić czy forma jest wystarczająca.
Składniki:
- 250g margaryny
- 1 szklanka cukru
- 3 szklanki mąki
- 1,5 łyżeczki proszku do pieczenia
- 5 jaj, oddzielnie białka i żółtka
- kilka kropli aromatu waniliowego
- 1 kg jabłek (dałam antonówki)
- spora garść bakalii (dałam rodzynki)
Utrzeć masło z cukrem, dodawać po jednym żółtku nie przerywając ucierania. Przesiać mąkę i proszek do pieczenia. Dodać aromat waniliowy i wymieszać. Ubić białka na sztywną pianę. Delikatnie dodać pianę do pozostałych składników. Blachę wyłożyć papierem do pieczenia, wylać ciasto. Na wierzch ułożyć jabłka pokrojone w ósemki i posypać bakaliami. Piec przez 50 minut w 170ºC. Smacznego!
05 listopada 2010
Bułeczki otrębowe
Pyszne pszenne bułeczki, które mimo sporej ilości otrębów pozostają lekkie i mięciutkie. Upiekłam je późnym wieczorem, zjadła na drugie śniadanie i nadal pozostały świeże. Robi się je szybko, ze składników, które (zazwyczaj) każdy ma w domu. Jeśli jeszcze nigdy nie piekliście bułeczek, te sprawdzą się idealnie.
Przepis z Pracowni Wypieków
Składniki:
- 300 g mąki pszennej
- 50 g otrębów pszennych
- 20 g oleju roślinnego
- 15 g świeżych drożdży (lub 1 łyżeczka drożdży suszonych instant)
- 1 łyżeczka soli
- 2 łyżeczki cukru
- 190 g wody
Do drożdży dodać łyżeczkę cukru, 2 łyżki wody i wymieszać. Odstawić na 15 minut, następnie połączyć z pozostałymi składnikami. Zagnieść gładkie, elastyczne ciasto, uformować w kulę, delikatnie posmarować olejem i odstawić na 1-1,5 godziny do podwojenia objętości. Wyrośnięte ciasto podzielić na 8 porcji i z każdej uformować bułeczkę. Jeśli ciasto za bardzo się klei, nie podsypujemy go mąką, a smarujemy ręce delikatnie oliwą lub olejem. Uformowane bułeczki układamy na blasze wyłożonej papierem do pieczenia, przykrywamy ściereczką i odstawiamy do wyrastania na 40-60 minut. Wyrośnięte bułeczki wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 230ºC, jednocześnie spryskując jego ścianki wodą lub wrzucając na dno ok. 1/2 szklanki kostek lodu. Pieczemy ok. 10 minut, następnie zmniejszamy temperaturę do 210ºC i dopiekamy kolejne 5-10 minut - bułeczki powinny być wyraźnie rumiane. Smacznego!
02 listopada 2010
Kruche pierożki z kapustą i grzybami
Pozostając w świątecznej atmosferze, do proponowanego przeze mnie w poprzednim poście barszczu, polecam kruche pierożki. Z najbardziej popularnym nadzieniem, które można dowolnie modyfikować. Kubek barszczu, kilka pierożków i jesienne, coraz chłodniejsze wieczory mi niestraszne.
Przepis Macieja Kuronia
Składniki:
Ciasto:
- 250 g mąki
- 120 g masła
- 1 jajko lub 2 żółtka
- 1 łyżka śmietany
- 1/2 łyżeczki soli
Farsz:
- 150 g kapusty kiszonej, ugotowanej i odciśniętej
- suszone grzyby (im więcej tym lepiej), namoczone przez noc w wodzie, a następnie ugotowane
- 1 mała cebula
- pieprz i majeranek
Zaczynamy od przygotowania kruchego ciasta. Mąkę, masło, jajko, śmietanę i sól siekamy nożem, a następnie szybko wyrabiamy. Wkładamy do lodówki na minimum godzinę. Cebulę drobno kroimy, smażymy na odrobinie oliwy do zeszklenia. Grzyby kroimy, łączymy z kapustą. Dodajemy zeszkloną cebulę, doprawiamy pieprzem i majerankiem. Schłodzone ciasto wyjmuje, wałkujemy i wycinamy kółka. Nakładamy farsz i zlepiamy w pierożki. Układamy na blasze wyłożonej papierem do pieczenia , smarujemy rozbełtanym jajkiem i pieczemy ok. 20 minut w tem. 200ºC. Smacznego!