28 grudnia 2010

Najlepsze ciastka razowe z płatkami owsianymi i czekoladą

Moje ulubione ciastka. Robiłam je już wiele razy, dodając orzechy, rodzynki lub inne bakalie, jednak najlepsze są bez żadnych "polepszaczy". Jestem nimi całkowicie oczarowana. Są przepyszne, a dodatek mąki razowej i płatków owsianych tylko działa na ich korzyść. Koniecznie musicie je zrobić!

Przepis z Moich Wypieków
Składniki (28 średnich ciastek):
- 120 g miękkiego masła
- 70 g jasnego brązowego cukru
- 1 jajko
- 100 g płatków owsianych (dałam drobne górskie)
- 140 g mąki razowej
- 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
- 250 g czekolady, posiekanej (dałam 200 g gorzkiej 60%)

Masło utrzeć z cukrem przy pomocy miksera. Dodać jajko, dalej ucierając. Wsypać resztę składników, wymieszać. Z ciasta formować kulki wielkości orzecha włoskiego. Układać na blaszce wysmarowanej masłem lub wyłożonej papierem do pieczenia. Spłaszczyć łyżką. Piec w temperaturze 180ºC przez około 15 minut, aż zaczną się lekko brązowić. Poczekać około minuty przed zdjęciem z blaszki, potem studzić na kratce. Smacznego!


24 grudnia 2010

Życzenia i wigilijne menu


Radosnych, szczęśliwych świąt spędzonych w rodzinnym gronie. Wielu inspirujących osób na Waszej drodze, samych pozytywnych zdarzeń oraz dużo optymizmu w nadchodzącym 2011 roku, wszystkim gościom oraz stałym bywalcom Krainy Smaków, życzy Agnieszka.


Nasze tegoroczne wigilijne menu:
1. Barszcz czerwony z uszkami
2. Paszteciki z grzybami i kapustą
3. Kapusta z grochem
4. Śledzie w ziołach
5. Ryba po grecku
6. Sałatka jarzynowa
7. Chleb od młynarza
8. Kompot z suszu
9. Strucla makowa
10. Piernik staropolski
11. Mix ciasteczek: chocolate crinkles, biszkoptowe gwiazdki, pierniczki, owsiane z czekoladą

22 grudnia 2010

Chocolate Crinkles


Dla dużych i małych fanów czekoladowych wypieków. Pyszne, mięciutkie ciasteczka, które w smaku przypominają mini brownie. Wyglądają przeuroczo i po prostu rozpływają się w ustach.

Przepis z Moich Wypieków
Składniki:
- 225 g połamanej gorzkiej czekolady
- 110 g masła
- 2/3 szklanki cukru
- 3 duże jajka
- 2 łyżeczki ekstraktu z wanilii
- pół łyżeczki proszku do pieczenia
- szczypta soli
- 1 i 2/3 szklanki mąki
- cukier puder - około pół szklanki - do obtoczenia

Masło rozpuścić w małym rondelku. Pod koniec rozpuszczania dodać połamaną czekoladę, rozpuścić, dokładnie wymieszać. Białka oddzielić od żółtek. Ubić na sztywno, dodając pod koniec partiami cukier, a następnie żółtka i ekstrakt z wanilii. Wymieszać z masą czekoladową. Mąkę wymieszać z solą i proszkiem do pieczenia. Wsypać do powstałej masy czekoladowej, dobrze wymieszać. Schłodzić przez kilka godzin w lodówce, a najlepiej przez całą noc .Masa do formowania kulek powinna być mocno twarda. Ciasto wyjąć z lodówki, nabierać łyżeczką, formować kuleczki mniejsze od orzecha włoskiego, obtaczać je mocno w cukrze pudrze i wykładać na blachę wyłożoną pergaminem. Piec około 12 minut w temperaturze 165ºC. Podczas pieczenia ciasteczka lekko się spłaszczą i popękają. Studzić na kratce. Smacznego!


19 grudnia 2010

Spaghetti z sosem pomidorowo-paprykowym i cieciorką


Moje pierwsze spotkanie z cieciorką. Za to jakie smaczne spotkanie. Ciecierzyca, zwana też włoskim grochem, znalazła szerokie zastosowanie w kuchni śródziemnomorskiej. Stanowi też bazę hummusu, uznawanego za najsmaczniejszy sos na całym Bliskim Wschodzie. Ja postawiłam na kuchnię włoską i jedno z moich ulubionych połączeń - duet papryki z pomidorami.

Przepis z programu "Rewolucja na talerzu" (z moimi zmianami)
Składniki:
- 240 g ciecierzycy z puszki
- 240 g pomidorów z puszki
- 1 średnia cebula
- 1 czerwona papryka
- 2 ząbki czosnku
- przyprawy: tymianek, kumin, chilli
- sól i pieprz

Ciecierzycę płuczemy i odsączamy. Cebulę i paprykę kroimy w drobną kostkę. Czosnek miażdżymy i siekamy. Przesmażamy warzywa na oliwie uważając, żeby się nie spaliły. Dodajemy cieciorkę i chwilkę razem smażymy. Dodajemy pomidory, przyprawy (ilość modyfikujemy wedle własnego gustu), doprawiamy pieprzem i solą. Gotujemy na małym ogniu ok. 10 minut, co jakiś czas mieszając. Podajemy z makaronem spaghetti, szczególnie polecam pełnoziarnisty. Smacznego!

17 grudnia 2010

Puree z grochu


Nigdy nie przepadałam za ziemniakami. Oczywiście takim młodym, z masełkiem i koperkiem lub pieczonym po prostu nie mogę się oprzeć. Natomiast do puree nie mogę się przekonać. Na szczęście znalazłam smaczny zamiennik. W moim puree dominuje groch, natomiast ziemniaki zostały zepchnięte na drugi plan. Ma wspaniałą kremową konsystencję i bardzo szybko syci. Spróbujcie koniecznie!

Składniki:
- 450 g grochu
- 1 duży ziemniak
- 1 średnia cebula
- 120 g śmietany 12%
- sól, pieprz, majeranek

Groch zalać wrzątkiem i odstawić na min. 2 godziny do namoczenia. Po tym czasie przepłukać, wrzucić do garnka razem z pokrojonym w kostkę ziemniakiem, zalać wodą i ugotować do miękkości. Cebulę bardzo drobno posiekać, zeszklić na odrobinie oliwy. Do ugotowanego grochu dodać przesmażoną cebulę, przyprawy, śmietanę i ubić na puszystą masę. Smacznego!


14 grudnia 2010

Sernik domowy


Jeśli miałabym wybrać ciasto, bez którego nie wyobrażam sobie świąt Bożego Narodzenia, wskazałabym sernik. Wbrew pozorom stawiam na prostotę, proste czekoladowe ciasto i masę serową z rodzynkami. Takie rozwiązanie odpowiada mi najbardziej. Co roku ten sernik gości na naszym wigilijnym stole, a ja jako największy rodzinny sernikożerca, często wymykam się do kuchni, aby skubnąć chociaż kawałeczek zanim zostanie podany. Nasz domowy sernik jest dla mnie jednym z symboli świąt.

Składniki na formę 24X40:
Ciasto:
- 1,5 szklanki mąki
- 1/2 szklanki cukru
- 125 g masła
- 2 łyżki kakao
- 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
- 3 łyżki mleka
Masa serowa:
- 1 kg twarogu 3-krotnie zmielonego lub z wiaderka
- 100 g masła
- 8 jaj, oddzielnie białka i żółtka
- 1 łyżka mąki ziemniaczanej
- 1,5 szklanki cukru pudru
- 16 g cukru waniliowego
- 100 g rodzynek

Wszystkie składniki na ciasto szybko zagnieść i włożyć na 2 h do zamrażalnika. rodzynki sparzyć, namoczyć w wodzie lub alkoholu. W międzyczasie przygotowujemy masę serową. Masło ucieramy z cukrem pudrem, dodajemy po jednym żółtku nieustannie ucierając. Dodajemy pozostałe składniki razem z odsączonymi rodzynkami. Ubijamy białka na sztywno. Dodajemy do masy serowej i delikatnie mieszamy. Formę wykładamy papierem do pieczenia. Ciasto dzielimy na 2 części. Ścieramy jedną połówkę, na nią wylewamy masę serową, na wierzch ścieramy pozostałe ciasto. Pieczemy w tem. 170°C przez 60-70 minut. Studzimy w piekarniku z uchylonymi drzwiczkami. Smacznego!

11 grudnia 2010

Bułeczki na Dzień Dobry!


Pszenne bułki jakoś nigdy nie budziły u mnie dużego entuzjazmu. Są jednak smaki, których nie wyobrażam sobie w duecie z pieczywem razowym. Zabrałam się zatem za poszukiwanie pszennych bułeczek, które mogłabym zagnieść wieczorem, zostawić w lodówce do wyrastania i upiec rano. Przepis, na który się zdecydowałam widziałam na kilku blogach, za każdym razem zebrał przychylne opinie. Jedyną trudność w zrobieniu tych bułeczek jest zaplatanie, lecz kilka prób i z pewnością nabiorę wprawy. Polecam wszystkim osobom lubiącym smak świeżego, chrupiącego pieczywa na śniadanie.

Przepis od Arabeski Waniliowej
Składniki (12 bułeczek):
- 3 szklanki mąki pszennej
- 1 łyżka mąki ziemniaczanej
- 1 łyżka cukru
- 4 płaskie łyżeczki suszonych drożdży
- 1/2 szklanki wody
- 1/2 szklanki mleka
- 1,5 łyżeczki soli
- 1/3 szklanki oleju

Przesiać obie mąki, wymieszać z cukrem, drożdżami i solą. Dodać wodę, mleko i olej. Dokładnie wymieszać wszystkie składniki, a następnie zagnieść miękkie, elastyczne ciasto. Wyrobione ciasto włożyć do lekko naoliwionej miski, przykryć folią spożywczą i wstawić do lodówki na całą noc. Powinno dużo urosnąć. Następnego dnia rano wyjąć ciasto, podzielić na 12 części i formować bułeczki (instrukcja zaplatania). Odstawić do wyrastania na 20 minut na blasze wyłożonej papierem. Przed wstawianiem do piekarnika można posmarować jajkiem roztrzepanym z mlekiem lub samym mlekiem. Piec w tem. 220°C przez ok. 15-20 minut. Smacznego!

08 grudnia 2010

Jeżyki mięsno-ryżowe


Bardzo fajna alternatywa dla zwykłych kotletów mielonych. Za tymi pierwszymi w ogóle nie przepadam, za to drugie jem z wielką przyjemnością, co jest rzadkim zjawiskiem u osoby nie przepadającej za mięsem. Składniki daję zawsze na oko, więc możecie dowolnie modyfikować, począwszy od proporcji ryżu i mięsa po ulubione przyprawy. Idealne z sałatką szwedzką, np. z tego przepisu.

Składniki:
- 400 g mielonego mięsa wieprzowego
- 100 g ugotowanego ryżu
- 1 cebula
- sól i pieprz
- ulubione przyprawy (szczególnie polecam tu majeranek)

Ryż gotujemy w osolonej wodzie, aż będzie al dente. Cebulę drobno siekamy i łączymy z mięsem. Dodajemy ugotowany ryż, hojnie przyprawiamy i dokładnie mieszamy. Formujemy małe kotleciki, obtaczamy w mące i smażymy na oliwie. Smacznego!

05 grudnia 2010

Strucla parzona z makiem


Święta zbliżają się wielkimi krokami. Ja już czuję ich atmosferę, dlatego na moim stole coraz częściej goszczą iście wigilijne potrawy. Dziś prezentuję struclę, moją pierwszą struclę w życiu. Lubię makowce, w których mak dominuje nad ciastem. W tym wypadku proporcje rozłożyły się równomiernie, a i tak bardzo mi smakuje. Jedyne co mnie odrobinę zniechęca to ilość czasu potrzebna na przygotowanie. Muszę jednak przyznać, że warto. Strucla wyszła przepyszna i z pewnością znajdzie się na moim wigilijnym stole.

Przepis Macieja Kuronia (z moimi zmianami)
Składniki(2 małe lub 1 duża strucla):
Ciasto:
- 500 g mąki pszennej
- 115 g cukru
- 10 g cukru waniliowego
- 75 g masła
- 2 żółtka
- 250 ml mleka
- 25 g świeżych drożdży
Masa:
- 250 g maku
- 125 g cukru
- 50 g masła
- 2 białka
- 50 g rodzynek
- 60 g kandyzowanej skórki pomarańczowej
- ok. pół buteleczki aromatu migdałowego
- pół małego jabłka

W dzień poprzedzający pieczenie strucli przygotowujemy mak. Niezależnie od namoczenia należy sparzyć go wrzątkiem. Rodzynki trzeba sparzyć i odstawić na noc. Następnego dnia odsączamy mak na sicie wyłożonym ściereczką. Mielimy mak trzykrotnie. W czasie ostatniego mielenia dodajemy jabłko. Zmielony mak ucieramy z cukrem, masłem i olejkiem migdałowym. Na koniec dodajemy odsączone rodzynki i skórkę pomarańczową. Przykrywamy folią i odstawiamy. Pół szklanki mąki zalewamy połową szklanki wrzącego mleka. Mieszamy i zostawiamy do przestygnięcia. Drożdże rozcieramy z kilkoma łyżeczkami cukru w letnim mleku. Odstawiamy na ok. 15 minut do podrośnięcia. Gdy rozczyn urośnie łączymy go ze sparzoną mąką. Odstawiamy na pół godziny do wyrośnięcia. Ucieramy kogel-mogel z żółtek, cukru i cukru waniliowego. Dodajemy roztopione i przestudzone masło. Łączymy wszystkie składniki: miksturę drożdżową, resztę mąki i kogel-mogel. Długo i starannie wyrabiamy ciasto. Gdy nie przykleja się do ręki, przykrywamy i odstawiamy na ok. 1,5-2 h do wyrośnięcia. Po tym czasie dzielimy ciasto na pół i każdą część rozwałkowujemy na prostokąt o wymiarach ok. 30X40 cm. Powracamy do masy, dodając do niej ubite na sztywno białka. Delikatnie mieszamy, nakładamy na rozwałkowane ciasto. Zwijamy w struclę, kładziemy na blasze wyłożonej papierem do pieczenia i odstawiamy na ok. 30 minut do wyrośnięcia. Pieczemy ok. 45-60 minut w 180°C. Upieczone strucle można polukrować lub polać polewą czekoladową. Smacznego!


02 grudnia 2010

Chleb razowy na melasie


Od czasu smutnego pożegnania z zakwasem żytnim jestem skazana piec wyłączenie na drożdżach. Przyzwyczajona do pieczywa na zakwasie początkowo nie wyobrażałam sobie takiej zmiany. Muszę jednak przyznać, że odkryłam wiele wspaniałych przepisów na pieczywo pieczone na drożdżach. Największym hitem jest dzisiejszy chleb. Brązowy kolor zawdzięcza dodaniu melasy. Świetnie współgra zarówno ze słodkimi jak i wytrawnymi dodatkami. Na liście moich najulubieńszych chlebów zajmuje drugie miejsce zaraz za chlebem orkiszowym z miodem. Szczerze polecam!

Przepis z Moich Wypieków
Składniki:
- 280 g mąki żytniej
- 175 g mąki pszennej razowej
- 115 g mąki pszennej
- 1,5 łyżeczki soli
- 7 g drożdży suchych
- 1 łyżka ciemnego brązowego cukru
- 85 g melasy
- 1 łyżka oleju słonecznikowego
- 350 ml ciepłej wody

W misce mąkę wymieszać z solą, dodać drożdże i cukier, wymieszać. W środku zrobić dołek, wlać melasę, olej, wodę i wyrobić na miękkie, klejące ciasto. Wyrabiać aż ciasto będzie gładkie i elastyczne. Przykryć, pozostawić w cieple do podwojenia objętości na ok. 1,5 godziny. Podłużną formę o długości ok. 25 cm wysmarować tłuszczem i wysypać otrębami. Wyrośnięte ciasto ponownie zagnieść, uformować bochenek i przełożyć do foremki. Odstawić na ok. 1/2 h do wyrośnięcia. Piec w temperaturze 200ºC przez około 30 minut. Ostudzić na kratce, zawinąć w papier do pieczenia i kroić po upływie przynajmniej 12 godzin. Smacznego!