31 sierpnia 2013

Muffiny z musli

Z ręką na sercu mogę przyznać, że to jedne z najlepszych muffin jakie upiekłam. Idealnie słodkie, idealnie wilgotne, pełne orzechów i suszonych owoców. To od Was zależy jakiej mieszanki płatków i bakalii użyjecie. Ja użyłam domowego musli, bez dodatku cukru. Jeśli zdecydujecie się na kupne, które zazwyczaj jest dosładzane, proponuję zmniejszyć ilość cukru, aby muffinki nie wyszły za słodkie. Początek roku szkolnego tuż tuż, a takie babeczki z musli to dobry pomysł na drugie śniadanie do szkoły. Polecam!

Składniki:
- 2 szklanki mąki
- 1 szklanka musli
- 3/4 szklanki brązowego cukru
- 2 płaskie łyżeczki proszku do pieczenia
- 1 łyżka cukru waniliowego
- 1 szklanka mleka
- 1 jajko
- 1/2 szklanki oleju

Mąkę mieszamy z musli, cukrem, proszkiem do pieczenia i cukrem waniliowym. Mleko mieszamy z jajkiem i olejem. Składniki "suche" łączymy z "mokrymi" za pomocą łyżki. Blachę do muffin wykładamy papilotkami i nakładamy równe porcje ciasta. Po wierzchu posypujemy odrobiną brązowego cukru. Pieczemy w temp. 190°C przez ok. 25 minut. Smacznego!

27 sierpnia 2013

Zapiekanka prowansalska

W tym roku moja wakacyjna kuchnia stoi pod znakiem słodkich wypieków. Na obiady serwuję zazwyczaj sprawdzone dania, rzadko sięgam po nowości. Ostatnio skusiłam się jednak na zapiekankę prowansalską. Zachwyciłam się jej pięknymi kolorami, a następnie smakiem. Kupując do niej składniki warto pamiętać, aby warzywa był równej wielkości, wówczas będzie się na prawde ładnie prezentować. Na obiad bądź kolację, zdecydowanie warto ją zrobić.

Przepis z bloga W sezonie
Składniki:
- 4 czerwone papryki
- 5 dużych ziemniaków
- 5 dużych pomidorów
- 4 duże młode cebule
- oliwa z oliwek
- sól morska
- zioła prowansalskie

Paprykę pieczemy w piekarniku rozgrzanym do 200°C aż skórka stanie się ciemnobrązowa. Następnie przekładamy ją na chwilę do lodowatej wody, a potem zdejmujemy skórkę. Kroimy paprykę w drobną kostkę i przekładamy na dno naczynia żaroodpornego. Ziemniaki, pomidory i cebulę kroimy w cienkie plastry. Układamy ciasno na sztorc w naczyniu. Całość polewamy oliwą oraz posypujemy solą i ziołami prowansalskimi. Pieczemy w temp. 170°C przez 1,5 - 2 h, co jakiś czas sprawdzając czy warzywa są już odpowiedni miękkie. Smacznego!

16 sierpnia 2013

Sernik na serkach homogenizowanych

Nie raz pisałam o swojej miłości do serników. Dla mnie to ciasta numer jeden. Najbardziej lubię te zbite, ciężkie, z cieniutkim spodem i odrobiną lukru na wierzchu. Za to dziś przedstawiam Wam sernik w zupełnie innej odsłonie - lekka niczym chmurka masa serowa wręcz rozpływa się w ustach. Do tego dwie warstwy kakaowego ciasta. Jestem na tak!

Składniki na tortownicę o średnicy 24 cm
Ciasto:
- 200 g masła
- 2,5 szklanki mąki
- 3/4 szklanki cukru
- 2 żółtka
- 2 łyżeczki proszku do pieczenia
- 2 łyżki ciemnego kakao
Masa serowa:
- 600 g serków homogenizowanych waniliowych
- 1/2 szklanki cukru
- 100 g masła, rozpuszczonego
- 1 budyń waniliowy
- 2 białka, ubite na sztywna pianę

Składniki na ciasto zagniatamy i schładzamy ok. 1 h w lodówce. Serki miksujemy z cukrem, masłem i budyniem. Na koniec dodajemy pianę z białek i delikatnie mieszamy. Tortownicę wykładamy papierem do pieczenia. Spód formy wykładamy połową ciasta, na to wylewamy masę serową, na wierzch ścieramy pozostałe ciasto. Pieczemy w temp. 180°C przez ok. 50 minut. Po wyjęciu z piekarnika, pozostawiamy ciasto do schłodzenia. 

06 sierpnia 2013

Ciasto "Styropian"

Odkąd tylko pamiętam, moja babcia nie piecze serników. Robi najlepsze na świecie ucierane ciasto z jabłkami albo piegusa, ale nigdy serniki. Aż tu nagle, w czasie rodzinnego spotkania na stole pojawia się "sernik" a ja nie mogę wyjść z podziwu. Tak jak i większość domowników, dałam się nabrać, bo serwowane ciasto nie było sernikiem. Taki mały "oszukaniec" nazywa się styropian, a masa, która do złudzenia przypomina masę serową, to nic innego, jak wiórki kokosowe wymieszane z jogurtem. Powiedziałabym, że to taka lżejsza wersja tradycyjnego sernika, a zjedzenie kolejnego kawałka nie sprawia problemu, szczególnie, gdy z przepisu wychodzi duża blacha ciasta.

Składniki na blachę o wymiarach 24X40
Ciasto kruche:
- 3 szklanki mąki tortowej
- 1/2 szklanki cukru
- 2 łyżeczki proszku do pieczenia
- 200 g masła
- 5 żółtek
Masa:
- 1 L ulubionego jogurtu (daję brzoskwiniowy)
- 5 ubitych na sztywno białek
- 1/2 szklanki cukru
- budyń waniliowy
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia
- 200 g wiórek kokosowych

Składniki na ciasto zagnieść i schłodzić przez min. 1 h w lodówce. Jogurt zmiksować z cukrem, proszkiem do pieczenia oraz budyniem, Na koniec wsypać wiórki i dokładnie wymieszać. Blachę wyłożyć papierem do pieczenia. Ciasto podzielić na pół. Wyłożyć spód blachy jedną częścią ciasta, na to wylać masę, a na wierzch zetrzeć pozostałe ciasto. Piec w temp. 170°C  przez ok. 1 h. Upieczone ciasto pozostawić do całkowitego wystygnięcia. Smacznego!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...