29 marca 2011

Sałatka na grecką nutę

Pamiętacie moment w Waszym życiu, kiedy uświadomiliście sobie, że jedzenie to coś więcej niż zaspokajanie potrzeb, a gotowanie\pieczenie sprawia Wam ogromną radość? Ja doskonale pamiętam tę chwilę. Miałam wówczas 14 lat i razem z moją przyjaciółką wyjechałam na ferie zimowe do Anglii. Dobrze pamiętam smak pieczonego łososia z przepysznym sosem (ile bym teraz dała za ten przepis), czekoladowych muffin i...sałatki greckiej. Wcześniej nie znałam tych smaków, dlatego przez dłuższy czas pozostawałam pod ich silnym wpływem (sałatkę grecką jadłam średnio raz w tygodniu, a muffiny piekłam nałogowo). Po powrocie z Anglii większą uwagę zwracałam na to, co ląduje na moim talerzy, odkrywałam nowe potrawy, aż przyszedł dzień, kiedy przejęłam stery w kuchni.
A wracając do sałatki. To przede wszystkim wspomnienie, ale nie tylko pamiętnych ferii, lecz również lata. Kiedy świeżych warzyw dostatek, robię ją bardzo często, nawet kilka dni pod rząd. To nie jest typowa sałatka grecka, zrezygnowałam z oliwek, za to dorzuciłam sałatę. Taka wersja odpowiada mi najbardziej.

Składniki:
- 1/2 główki sałaty lodowej
- 150 g pomidorków koktajlowych
- 1/2 papryki czerwonej
- 1/4 ogórka
- 1 czerwona cebula (opcjonalnie)
- 100 g sera feta
- oliwa
- ulubione zioła
Warzywa umyć. Paprykę pokroić w krótkie paseczki, ogórki w plasterki, pomidorki na pół, cebulę w piórka. Sałatę "porozrywać" na mniejsze kawałeczki, wrzucić do miski, dodać warzywa. Polać oliwą (wedle uznania) i posypać ulubionymi ziołami, wymieszać. Dorzucić pokrojoną w kostkę fetę, delikatnie przemieszać. Wstawić do lodówki na ok. 1/2 h, chociaż niecierpliwi mogą zjeść od razu. Smacznego!


26 marca 2011

10 ulubionych przepisów


Chciałam, żeby setny post był wyjątkowy. Ostatnio jestem przytłoczona pracą, prowadzenie bloga musiało niestety zejść na drugi plan, dlatego nie przygotowałam żadnego specjalnego dania na tą okazję. Wpadłam jednak na pomysł, że mogłabym zamieścić 10 moich ulubionych przepisów, które ukazały się na łamach bloga. Szczerze zachęcam Was do ich wypróbowania!

1. Tarta z czerwonymi porzeczkami

2. Kabaczki po marsylsku
3. Chleb orkiszowy z miodem
4. Makaron z sosem pomidorowym i pieczarkami
5. Placek biszkoptowy ze śliwkami
6. Chocolate Crinkles
7. Schab faszerowany śliwkami
8. Soczewica po indyjsku
9. Krówka
10. Pasta sojowa

22 marca 2011

Chleb z orzechami laskowymi

Ostatnio doszłam do wniosku, że wytrzymałabym miesiąc bez gotowania, jednak nie potrafię powstrzymać się przed pieczeniem. Zaczynając od drobnych słodkich ciasteczek, a kończąc na ciężkim, razowym chlebie. Jest coś kojącego w zagniataniu, czekaniu aż urośnie, pieczeniu, w końcu, chociaż powinnam wymienić to na początku, zapachu domowego bochenka chleba. Nigdy nie przejdę obok niego obojętnie. Moja dzisiejsza propozycja to miszmasz kilku przepisów znalezionych w sieci. Łatwy w przygotowaniu, ładnie utrzymuje kształt, a orzechy nadają mu wspaniałego smaku.

Składniki:
- 320 g mąki pełnoziarnistej
- 75 g mąki orkiszowej
- 180 g mąki pszennej
- 5 g suszonych drożdży
- 2 łyżeczki soli
- ok. 320 ml letniej wody
- 2 łyżki oleju
- 70-100 g orzechów laskowych, bez łupin

Wszystkie składniki poza orzechami wymieszać, zagnieść elastyczne ciasto. Odstawić do wyrośnięcia na 1,5-2 h. Po tym czasie wgnieść orzechy, uformować bochenek i odstawić do ponownego wyrośnięcia na 45-60 minut. Piekarnik nagrzać do 200 razem z umieszczoną w nim blachą. Chleb delikatnie zsunąć na blachę, opcjonalnie można
posmarować jajkiem i posypać ulubionymi ziarnami. Piec około godziny. Smacznego!

19 marca 2011

Ciastka z m&m

Słodkie, chrupiące ciastka pełne kolorowych draży. Zasmakują nawet tym, którzy nie przepadają za m&m'sami - jestem tego żywym przykładem. Podczas pieczenia bardzo rosną, dlatego należy pamiętać o zachowaniu dość sporych odstępów. Idealne na przyjęcie, dla małych i dużych.

Przepis z Moich Wypieków
Składniki:
- 220 g masła
- 3/4 szklanka brązowego cukru
- ½ szklanki cukru
- 2 jaja
- 2 łyżeczki ekstraktu z wanilii
- 2 ¼ szklanki mąki
- 1 łyżeczka sody oczyszczonej
- 1 łyżeczka soli
- 400 g draży m&m's

Masło utrzeć z cukrami. Wbijać jajka, wanilię, dalej ucierając. Dodać suche składniki i zmiksować. Na końcu wrzucić połowę draży, wymieszać. Z masy formułować kulki wielkości orzecha włoskiego, układać na blaszce, spłaszczać. W ciasteczka powtykać połowę odłożonych m&m'sów. Piec w temperaturze 180ºC przez około 10 minut. Odczekać chwilę przed zdjęciem z blachy. Studzić na kratce. Smacznego!

16 marca 2011

Kurczak na nutę meksykańską

Zatęskniłam za letnim targiem, pełnym świeżych warzyw, za tą różnorodnością, która tak bardzo doskwiera mi zimą. Zatęskniłam też za smakami, które kojarzą mi się z zeszłorocznymi wakacyjnymi wyjazdami, za kuchnią meksykańską. Połączyłam obie zachcianki i zrobiłam kurczaka na modłę meksykańską, zapiekanego z warzywami. Wystarczy pokroić warzywa, umieścić wszystko w formie, wstawić do piekarnika na niecałą godzinę i obiad gotowy. Bardzo lubię taki sposób przygotowywania posiłku.

Składniki:
- pół dużego filetu z kurczaka
- 1 cebula
- 1 papryka czerwona
- 250 g pomidorów, sparzonych i obranych ze skórki
- 1/2 puszki kukurydzy
- 2 ząbki czosnku
- przyprawy: słodka papryka, chilli
- sól i pieprz

Filet przekroić na pół, natrzeć papryką i chilli, oprószyć solą oraz pieprzem, odstawić na czas przygotowywania warzyw do lodówki. Paprykę umyć, usunąć z niej gniazda nasienne, pokroić w cienkie paseczki. Cebulę i czosnek pokroić w drobną kostkę. Pomidory pokroić w ósemki lub w plasterki. Kukurydzę odsączyć. Formę do zapiekania wysmarować oliwą, układać warstwami: cebulę, paprykę, pomidory, kukurydzę, czosnek, kurczaka. Piec w temp. ok. 185ºC (termoobieg) przez 30-45 minut. W tym czasie przewrócić filety co najmniej dwa razy. Smacznego!


13 marca 2011

Ciasto z jabłkami i budyniem

Żałuję, że w minionym sezonie jabłkowym zrobiłam tak mało ciast z tym owocem. Niestety, o tej porze roku, większość dostępnych jabłek po prostu mi nie smakuje. Na szczęście udało mi się kupić ulubioną odmianę, dlatego zakasałam rękawy i zabrałam się za ciasto. Jestem fanką budyniu, dlatego do jabłecznika z jego dodatkiem nie trzeba było mnie długo nakłaniać. Ciasto ładnie się prezentuje i dobrze kroi. Idealne na spotkanie w małym lub większym gronie.

Składniki:
- 5 jajek
- 1 szklanka cukru
- 2 szklanki mąki
- 1/2 szklanki mąki ziemniaczanej
- 1 margaryna
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia
- 1-1,5 kg jabłek, pokrojonych na półplasterki (dałam szarą renetę)
- 2 budynie waniliowe bądź śmietankowe
- 1 l mleka

Ugotować budynie, przestudzić. Rozdzielić białka od żółtek. Utrzeć cukier z margaryną, dodawać stopniowo po 1 żółtku. Wsypać mąkę i proszek do pieczenia, wymieszać. Ubić białka na sztywno, dodać do pozostałych składników, delikatnie połączyć. Połowę ciasta wyłożyć na formę, na niej ułożyć warstwę jabłek, budyń, przykryć pozostałym ciastem. Piec w temp. 170ºC przez 60 minut. Smacznego!

10 marca 2011

Kremowa zupa brokułowa

Ekspresowa zupa, która zachwyca intensywnym zielonym kolorem i wspaniałym smakiem. Idealnie pasuje do niej niebieski ser pleśniowy i orzechy włoskie, które nadają jej nieco wykwintny charakter.

Przepis z bloga Bea w kuchni
Składniki:
- 2 łyżki oliwy
- 1 cebula
- 1-2 ząbki czosnku
- 500 g różyczek brokuła
- 1 duży ziemniak
- 1 litr bulionu warzywnego
- sól i pieprz
- ok. 50 g orzechów włoskich
- niebieski ser pleśniowy
- grzanki (opcjonalnie)

Cebulę i czosnek obrać. Cebulę drobno posiekać, czosnek zmiażdżyć. Ziemniak obrać, pokroić w kostkę. Opłukać ziemniaki i różyczki brokuła. Cebulę i czosnek udusić na rozgrzanej oliwie, dodać ziemniaki, zalać bulionem, zagotować i po ok. 5-7 minutach dodać brokuły. Gotować jeszcze ok. 8-10 minut. Zupę zmiksować, doprawić do smaku. Orzechy zrumienić na suchej patelni. Każdą porcję zupy udekorować orzechami i kawałkami sera pleśniowego. Smacznego!

07 marca 2011

Chleb żytni razowy

Z tym chlebem wiążę same dobre wspomnienia. Zrobiłam go na wakacyjny wyjazd. Tak nam zasmakował, że po powrocie obiecałam upiec kolejny bochenek. Niestety, w czasie mojej nieobecności, zakwas żytni, który jest niezbędnym składnikiem w tym chlebie, uległ zepsuciu. Potem pojawiały się już same przeszkody, dlatego chleb czekał i czekał, aż w końcu doczekał się upieczenia. Bardzo go lubię za ciężki, nieco gliniasty miąższ i wspaniałą skórkę. W połączeniu z pastą sojową tworzy parę idealną.

Przepis z Truffle-in-a-rum-chocolate
Składniki:
Zaczyn
- 50 g aktywnego zakwasu żytniego
- 150 g maki żytniej razowej
- 300 g wody
Ciasto właściwe
- 320 g zaczynu (dałam cały, jednak radzę trzymać się przepisu)
- 280 g wody (ilość należy lekko zmodyfikować w zależności od rodzaju użytej mąki)
- 480 g maki żytniej (dałam 380 g żytniej razowej i 100 g żytniej jasnej)
- 10 g soli

Składniki zaczynu wymieszać, przykryć folią i odstawić na 12-24 godziny. Po tym czasie dodać wodę, wsypać mąkę i sól. Krótko wyrobić (wymieszałam energicznie drewnianą łyżką). Mokrymi dłońmi przełożyć do wysmarowanej masłem i wysypanej otrębami foremki (użyłam keksówki o długości 32 cm). Przykryć naoliwioną folią i zostawić do wyrośnięcia. Chleb jest gotowy do pieczenia, gdy urośnie 1/2 cm ponad foremkę. Przed wstawieniem do piekarnika wierzch posmarować oliwą. Piec w temp. 210ºC przez 15 minut, następnie zmniejszyć do 190ºC i piec kolejne 40-45 minut (piekłam odrobinę dłużej). Studzić na kratce. Chleb można kroić po całkowitym wystudzeniu. Smacznego!

04 marca 2011

Sałatka curry z kurczakiem

Sałatka żółta jak promienie słońca, które codziennie wkradają się do mojego mieszkania. Bardzo mi zasmakowała, mogę wręcz rzec, że jest jedną z lepszych sałatek jakie jadłam. Treściwa za sprawą kurczaka i ryżu, słodka dzięki ananasowi i rodzynkom. Jedna miseczka gwarantuje optymizm do końca dnia.

Przepis z Kate's Pie Hole
Składniki:
- 1 pierś z kurczaka, ugotowana
- 100 g ryżu
- 1 puszka kukurydzy
- 1 puszka ananasa
- 3 jajka ugotowane na twardo
- 1-2 garści rodzynek
- majonez
- sól i pieprz
- 2-3 łyżeczki curry

Rodzynki zalać wrzątkiem, odstawić by spęczniały. Ugotowaną pierś z kurczaka oraz jajka pokroić na małe kawałki. Dodać ugotowany ryż i rodzynki, wymieszać. Kukurydzę odsączyć, pokroić ananasa. Połączyć wszystkie składniki, wsypać curry i doprawić do smaku pieprzem oraz solą. Dodać majonez (ilość wedle upodobania), wymieszać. Smacznego!

01 marca 2011

Bułki pszenno-żytnie z rodzynkami

Te bułki mnie oczarowały. Dodatek mąki żytniej sprawia, iż są "cięższe", mają zwarty miąższ, a do tego wspaniałą słodką nutę dzięki melasie i rodzynkom. Nie miałam pod ręką wymaganych przypraw, dlatego zastąpiłam je mieszanką garam masala i to był strzał w 10. Nie sądziłam, że takie smaki będą ze sobą tak dobrze współgrać.

Przepis z Pracowni Wypieków (z moimi zmianami)
- 1,5 łyżeczki suszonych drożdży
- 70 g rodzynek
- 1 łyżeczka garam masala
- 50 g melasy
- 30 g masła
- 300 ml mleka
- 280 g mąki pszennej
- 200 g mąki żytniej jasnej
- 1 łyżeczka soli

Masło rozpuścić w garnuszku, podgrzać z mlekiem, melasą, solą i przyprawami. Ostudzić do temperatury pokojowej. Połączyć drożdże z płynem. Dodać rodzynki i stopniowo wsypując mąkę, zagnieść ciasto. Przykryć ściereczką i odstawić do wyrastania na 30-60 minut. Z wyrośniętego ciasta formować bułeczki, uprzednio smarując dłonie oliwą/olejem. Wierzch bułeczek spryskać delikatnie oliwą, oprószyć mąką i odstawić do wyrastania na 30 minut. Piekarnik nagrzać do 225ºC . Wstawić bułeczki i piec ok. 10-12 minut. Smacznego!
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...