24 grudnia 2014

Wesołych świąt!

Wszystkim odwiedzającym Krainę Smaków życzę spokojnych i radosnych świąt. Niech upłyną Wam one w rodzinnej atmosferze. Zwolnijcie nieco i pamiętajcie, że to nie 12 potraw na stole,lecz czas spędzony z bliskimi zagwarantuje Wam magiczną atmosferę. 
Wesołych świąt!

17 grudnia 2014

Czekoladowe ciasto z bakaliami

Uwielbiam suszone owoce i orzechy, a czekolada to jedno z moich największych kulinarnych grzeszków. Z połączenia białej i ciemnej czekolady z bakaliami musiało wyjść pyszne ciasto.  Dodatek soku i skórki z pomarańczy oraz korzennych przypraw jeszcze bardziej wzbogaca jego smak. Wśród serników, pierników i makowców to ciasto wydaje się mało świąteczne, jednak czekolada i bakalie to dla mnie dwa podstawowe składniki świątecznej kuchni, więc szczerze Was zachęcam do upieczenia tego ciasta w tegoroczne święta. 

Przepis ze "Złotej księgi czekolady" Carli Bardi   
Składniki na blachę o wymiarach 24X24 cm:
- 225 g mąki pszennej
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia
- 1/2 łyżeczki mielonego cynamonu
- 1/2 łyżeczki mielonych goździków
- 1/4 łyżeczki mielonego kardamonu
- 1/4 łyżeczki soli
- 90 g ciemnych rodzynek
- 90 g złotych rodzynek
- 125 ml rumu rozcieńczonego w 2 łyżkach wody
- 75 g kandyzowanych wiśni, pokrojonych na ćwiartki
- 100 g orzechów włoskich, posiekanych
- 100 g migdałów, posiekanych
- 90 g gorzkiej czekolady
- 90 g białej czekolady
- 3 jajka
- 180 g masła
- 180 g cukru trzcinowego
- skórka otarta z jednej pomarańczy 
- 3 łyżki soku z pomarańczy

W misce wymieszać mąkę z proszkiem do pieczenia, przyprawami oraz solą. W małym garnku umieścić ciemne i złote rodzynki, zalać je rumem, a następnie doprowadzić całość do wrzenia. Odstawić na 15 minut, żeby rodzynki dobrze się nasączyły. Gorzką czekoladę rozpuścić w kąpieli wodnej. Białą czekoladę pokroić w małą kostkę. Wszystkie bakalie wymieszać w misce z dodatkiem 1 łyżki mąki. Masło utrzeć z cukrem. Nie przerywając ucierania dodawać po jednym jajku. Następnie dodawać stopniowo mąkę oraz bakalie. Na sam koniec dodać skórkę oraz sok z pomarańczy i całość wymieszać. Blachę wyłożyć papierem do pieczenia. Ciasto przełożyć do blachy i piec w temp.  170°C przez ok. 60 minut, do tzw. suchego patyczka . Smacznego!

09 grudnia 2014

Makaron z sosem arrabbiata


Makaron z sosem arrabbiata to kolejny pomysł na posiłek z serii "nie mam dziś czasu na gotowanie". Po raz pierwszy miałam przyjemność skosztować tego sosu w wykonaniu rodowitych Włochów i o ile uwielbiam ostre smaki, to ich sos był naprawdę bardzo ognisty. Wybłagałam od nich przepi, (oczywiście wpierw usłyszawszy, że z polskich składników nie odtworzę tego unikalnego smaku), a w domu zabrałam się za moją wersję arrabbiaty. 

Składniki:
-  1 puszka pomidorów bez skórki
- 1 średnia cebula, poszatkowana
- 1 papryczka chili, drobno posiekana
- 3 ząbki czosnku, drobno posiekana
- sól i świeżo zmielony pieprz
- natka pietruszki, posiekana

W garnku rozgrzać oliwę i przesmażyć cebulę. Następnie  dodać czosnek, chili oraz pomidory. Smażyć, aż zalewa z pomidorów się zredukuje, a sos zagęści. Doprawić do smaku solą i pieprzem. Podawać z makaronem penne lub spaghetti. Całość posypać natką pietruszki (opcjonalnie można dodać również starty parmezan). Smacznego!

30 listopada 2014

Sałatka z jajkiem i boczkiem

Dziś mam dla Was przepis na sałatkę,która z pewnością spodoba się fanom szybkich posiłków. Wystarczy wymieszać kilka łatwo dostępnych składników i gotowe. Nigella Lawson w swojej książce pisze, że sałatka ta królowała na prywatkach w latach 80 ubiegłego wieku. Zdecydowanie warta "wskrzeszenia" po tylu latach. 

Przepis z "Kuchnia" Nigelli Lawson
Składniki:
- 1 główka sałaty (dałam sałatę lodową)
- 4 jajka 
- 200 g wędzonego boczku
- 1/2 małego pęczka natki pietruszki, posiekanej
- 1 łyżeczka oliwy czosnkowej
- 1 łyżeczka musztardy diżońskiej
- 3 łyżeczki octu jabłkowego
- kilka kropli sosu Worcestershire

Jajka ugotować na twardo, obrać ze skorupki i pokroić na ćwiartki. Sałatę umyć i wysuszyć. Rozgrzać oliwę na patelni a następnie dorzucić pokrojony w kostkę boczek. Smażyć do momentu uzyskania chrupiących skwarek. Ocet wymieszać z musztardą oraz sosem Worcestershire. Na sałacie ułożyć jajka oraz dodać cześć natki pietruszki. Następnie dodać skwarki, dressing i całość delikatnie wymieszać. Gotową sałatkę posypać pozostałą natką pietruszki. Smacznego! 


18 listopada 2014

Prosty chleb wieloziarnisty

Od dawna chodził za mną razowy chleb z ziarnami. Chciałam, żeby był szybki w przygotowaniu i nie wymagał dużego nakładu pracy. Właśnie takie wymogi spełnia dzisiejszy chleb. Po brzegi wypełniony ziarnami, z ciężkim miąższem i wspaniałym smakiem. Ja nieco kombinowała i zmieniłam proporcje ziaren dzięki czemu mój chlebek wyszedł nieco zbity, jednak mi to absolutnie nie przeszkadzało. 
Jeśli macie aktywny zakwas i lubicie chleby wieloziarniste, polecam Wam również ten przepis

Przepis z Moich Wypieków
Składniki na formę o długości 23 cm:
- 300 g mąki pszennej razowej
- 100 g mąki żytniej
- 100 g mąki pszennej chlebowej
- 10 g soli
- 10 g drożdży suchych
- 2 łyżki miodu
- 340 ml wody
- 80 g słonecznika
- 80 g pestek dyni
- 20 g maku
- 40 g sezamu
- 60 g lnu

Mąkę, sól oraz drożdże wymieszać. Stopniowo dodawać wodę, miód oraz nasiona. Wyrabiać aż ciasto będzie miękkie i elastyczne. Przykryć ściereczką i odstawić na ok. 2 h do wyrośnięcia. Po tym czasie krótko wyrobić i przełożyć do wysmarowanej masłem i wysypanej otrębami formy. Chleb naciąć wzdłuż ostrym nożem. Pozostawić do ponownego wyrośnięcia. Piec w temp. 230°C przez ok. 30 minut. Upieczony bochenek wystudzić na kratce. Smacznego!

06 listopada 2014

Najlepsze wegeburgery

Rodzina czasami przezywa mnie królikiem, ponieważ podstawą mojego odżywiania są warzywa. Nie zjem kanapki bez warzywa. Obiad bez warzyw? Nie ma mowy! Wielokrotnie myślałam o przejściu na dietę wegetariańską, lecz po 3-4 tygodniach w końcu nachodziła mnie mega ochota na mięso i musiałam ulec pokusie. Jednakże nadal lubię wszelkie warzywne czy sojowe kotlety, które śmiało mogą mi zastąpić "tradycyjne". Jedyną wadą takich kotletów jest to, że często są one suche lub łatwo się kruszą. Robiłam już do nich kilka podejść i nadal nie mogłam znaleźć przepisu, który by mnie w 100% satysfakcjonował...do czasu. Trafiłam w końcu na przepis idealny. Na wegeburgery, które mogłabym jeść codziennie. Robiłam jej kilka razy pod rząd i ciągle nie mam dość. Pisząc tego posta mam ochotę ponownie po nie sięgnąć. Nie ważne czy jesteście mięsożercami, wegetarianami czy weganami, musicie zrobić te burgery! Obiecuję, że się w nich zakochacie. 

Przepis z Jadłonomia
Składniki:
- 2 szklanki startej marchewki
- 1,5 szklanki ugotowanej kaszy jaglanej
- 1/2 szklanki prażonego sezamu
- 1/2 szklanki prażonego słonecznika
- 1 czerwona cebula, drobno pokrojona
- 1/2 szklanki bułki tartej
- 1/4 szklanki oleju
- 3 łyżki mąki
- 2 łyżki sosu sojowego
- 2 łyżeczki pietruszki, posiekanej
- 3 cm korzeń imbiru, drobno starty
- 1/4 łyżeczki chili
- sól i pieprz

Cebulę przesmażamy na oliwie. W dużej misce mieszamy wszystkie składnik i doprawiamy je do smak solą i pieprzem. Jeśli masa nie klei się wystarczająco, dodajemy mąki lub oleju. Lepimy kotlety i układamy je na blasze wyłożonej papierem do pieczenia.  Pieczemy 30 minut w temperaturze 200°C. W połowie pieczenia kotlety odwracamy. Podajemy jako wegeburgery lub z warzywami. Smacznego!

28 października 2014

Drożdżowe rogaliki z nadzieniem

Gdy byłam mała, moja Mama zabierała mnie do cukierni, w której sprzedawali najlepsze drożdżowe rogale na świecie. Były w dwóch wariantach - z marmoladą oraz z budyniem. Do dziś pamiętam, że były mega puchate, pełne nadzienia, świeżutkie, cudowne! Cukiernia niestety została już zamknięta, więc musiałam podjąć się próby podrobienia rogalików.
Zacznę od tego, że z podanych składników wyszło mi ok. 60 rogalików! Obdarowałam nimi najbliższych, a nadal został mi spory zapasik. W oryginalnym przepisie są one z twarogiem, ja zrobiłam część z Nutellą, drugą z kajmakiem, a do trzeciej dodałam domową konfiturę wiśniową. Początkowo ciasto było nieco klejące, lecz po wyrośnięciu zmieniło konsystencję i lepienie rogalików nie sprawiało najmniejszego problemu. Do popołudniowej herbaty wręcz idealne.

Przepis z Moich Wypieków, z moimi zmianami
Składniki:
Ciasto:
- 560 g mąki pszennej tortowej
- 10 g suszonych drożdży
- 350 ml letniego mleka
- 2 jajka, rozbełtane
- 80 g masła, rozpuszczonego
- 80 g cukru
- pół łyżeczki soli
Nadzienie:
- Nutella/kajmak/budyń/twarda konfitura/ twaróg, wedle preferencji

Mąkę mieszamy z drożdżami, cukrem oraz solą. Dodajemy mleko, jajka a na sam koniec masło. Stolnicę podsypujemy lekko mąką i wyrabiamy miękkie i elastyczne ciasto. Początkowo ciasto może się kleić, lecz nie należy przesadzić z ilością mąki, gdyż potem nie będzie takie puszyste. Wyrobione ciasto przekładamy do miski, przykrywamy ściereczką i odstawiamy w ciepłe miejsce do wyrośnięcia na 1,5 - 2 h. Następnie dzielimy ciasto na 4 części. Każdą z nich rozwałkowujemy i dzielimy na trójkąty. Na każdy trójkąt nakładamy po czubatej łyżeczce nadzienia i zwijamy rogaliki. Przekładamy je na blachy wyłożone papierem do pieczenia i odstawiamy na 30 minut do ponownego wyrośnięcia. Przed pieczeniem można posmarować jajkiem. Pieczemy w temp. 190°C przez ok. 13-15 minut. Gotowe i wystudzone rogaliki posypujemy cukrem pudrem. Smacznego!


20 października 2014

Sałatka z kaszą kuskus

Kasza kuskus to była miłość od pierwszego kęsa. Dzięki niej praktycznie zapomniałam o ryżu czy ziemniakach. Stanowi świetny dodatek do mięs czy ryb. Najczęściej mieszam ją z pomidorem, ogórkiem, cebulą i odrobiną oliwy z oliwek. Dzisiaj dorzuciłam jeszcze ciecierzycę, a pomidora zastąpiłam papryką. Idealna sałatka do pracy, szkioły, na uczelnię czy po prostu na smaczny i zdrowy obiad. 

Przepis z Filozofii Smaku, z moimi zmianami
Składniki:
- 1 szklanka kaszy kuskus
- 1 szklanka wrzącej wody
- 150 g ciecierzycy (waga po ugotowaniu)
- pół czerwonej cebuli, poszatkowanej
- 1/2 czerwonej papryki
- 1/2 żółtej papryki
- 1/4 zielonego ogórka
- sól i pieprz
- 1/4 lub mniej chili
- 1/4 łyżeczki curry
- 1/2 łyżki oliwy z oliwek

Kaszę zalewamy szklanką wrzątku, przykrywamy talerzem i odstawiamy na ok. 3 minuty. Paprykę oraz ogórka kroimy w kostkę. W misce mieszamy kaszę z ciecierzycą oraz warzywami. Dodajemy oliwę oraz curry. Doprawiamy do smaku solą, pieprzem i chili. Mieszamy sałatkę i skrapiamy wierzch odrobiną oliwy z oliwek. Smacznego!

06 października 2014

Tarta z serem pleśniowym i żurawiną

Tarta z serem pleśniowym to idealna propozycja na przyjęcie. Ciasto francuskie wspaniale współgra z serem pleśniowym, a dodatek kwaśnej żurawiny przełamuje delikatny smak tarty. Szybka w przygotowaniu i równie szybko znika ze stołu. Miłośnikom sera pleśniowego polecam zwiększyć jego ilość o 50-100 g.

Składniki na tartę o średnicy 28 cm:
- 1 opakowanie ciasta francuskiego
- 150 g sera pleśniowego (dałam 2 rodzaje camemberta)
- 200 ml śmietanki kremówki 30%
- 2 jajka
- sól i pieprz
- konfitura z żurawiny

Ciasto układamy w formie do tarty wyłożonej papierem. Ser pleśniowy kroimy na plasterki i układamy je na cieście. Jajka mieszamy ze śmietaną kremówką i doprawiamy do smaku solą i pieprzem. Wylewamy na tartę i równomiernie rozprowadzamy. Pieczemy w temp. 200°C przez ok. 20 minut. Gotową tartę smarujemy z wierzchu konfiturą z żurawiny. Smacznego! 

26 września 2014

Placek ze śliwkami i orzechami

Ostatnio (niestety) zaniedbałam pieczenie ciast. Dostałam ogromną paczkę rozmaitych holenderskich słodyczy, które spokojnie wystarczyłyby mi do końca tego roku. Jednakże zamarzyłam o domowym cieście. Po głowie chodziły mi śliwki i orzechy włoskie. Z pomocą przyszedł blog Madame Edith, z której przepisu korzystałam piekąc szarlotkę z antonówek. Tym razem również się nie zawiodłam, ciasto wyszło przepyszne! Mocno orzechowe, nieco wilgotne, wprost idealne do kawy. 
Czytałam ostatnio artykuł o jedzeniu, które pomimo tego, że nie prezentuje się za dobrze, smakuje wybornie. Ten placek ze śliwkami nie dość, że jest bardzo "fotograficzny", to do tego jest bardzo smaczny.

Przepis z bloga Madame Edith, z moimi zmianami
Składniki na tortownicę o średnicy 24 cm:
-  200 g mąki
- 150 g mielonych orzechów laskowych
- 175 g masła
- 150 g cukru brązowego
- 2 jajka
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia
- 100 g śmietany 18%
- szczypta soli
- 100 g orzechów włoskich
- ok. 0,5 kg śliwek
- 3 łyżki konfitury (dałam domowe powidła śliwkowe)
Ucieramy masło z cukrem i jajkami. Następnie dodajemy mąkę, mielone orzechy,proszek do pieczenia oraz sól i kontynuujemy ucieranie. Na koniec dodajemy śmietanę i całość dokładnie mieszamy. Przekładamy ciasto do formy wyłożonej papierem do pieczenia. Na wierzchu układamy umyte śliwki przekrojone na pół (skórką do dołu). Pomiędzy owoce wciskamy orzechy. Pieczemy w temp. 180°C przez 60-70 minut do tzw. suchego patyczka. Po wyciągnięciu ciasta z piekarnika i lekkim ostudzeniu smarujemy je podgrzana konfiturą i posypujemy orzechami. Smacznego!

Śliwka - robaczywka!

15 września 2014

Schab z kurkami

Odkąd tylko sięgam pamięcią, razem z rodzicami wybierałam się wczesną jesienią na grzybobranie. Uwielbiam zbierać grzyby, lecz to uwielbienie nie przekłada się na ich jedzenie. Jedyne grzyby, które toleruję to kurki. Zbieranie ich zazwyczaj zajmuje troszkę czasu, jednak dla mnie to czysta przyjemność. Najbardziej lubię je w wersji najprostszej, czyli ze śmietaną i dużą ilością świeżego koperku. Tym razem kurki stanowiły bazę pod sos, który był idealnym dodatkiem do schabu. 

Składniki:
- 500 g schabu
- 20 dag kurek, oczyszczonych
- 1 cebula, posiekana
- 1 liść laurowy
- 2 ziarna ziela angielskiego
- kilka ziaren pieprzu
- 5 łyżek śmietany 18%
- sól i pieprz
- świeży posiekany koperek

Schab dzielimy na kotlety. Ubijamy je lekko, doprawiamy pieprzem i solą. Przesmażamy aż się lekko zarumienią, a następnie dodajemy ok. 1/2 szklanki wody (tak, aby przykryła mięso), liść laurowy, ziele angielskie oraz ziarna pieprzu. Doprowadzamy do wrzenia, przykrywamy, zmniejszamy ogień i dusimy ok. 30 minut. W tym czasie podsmażamy na maśle posiekaną cebulę oraz kurki. Następnie dodajemy kurki z cebulą do schabu i całość dusimy aż mięso zmięknie. Pod koniec doprawiamy do smaku pieprzem i solą oraz dodajemy śmietanę wraz z posiekanym koperkiem. Smacznego!

08 września 2014

Szarlotka z antonówek

Przeglądając ostatnio bloga doszłam do wniosku, że królują na nim jabłka. Wśród wszystkich słodkości to właśnie ciastka z jabłkami piekłam najczęściej. Liczbie szarlotek i jabłeczników dorównują jedynie serniki. Do obu wypieków mam ogromną słabość. 
Co prawda jesień jeszcze się nie zaczęła, jednak szarlotka z antonówek tak mnie kusiła, że musiałam ją upiec już teraz. Antonówka to bardzo stara odmiana jabłek, lecz bez problemu powinniście ją znaleźć na rynku. Szarlotka z antonówek to najlepsze ciasto, jakie tylko można sobie wymarzyć. 

Przepis z bloga Madame Edith
Składniki na tortownicę o średnicy 24 cm:
Ciasto:
- 450 g mąki pszennej
- 300 g masła, zimnego
- 2 jajka, białka i żółtka oddzielnie
- 100 g białego cukru + 2 łyżki do ubijania białek
- 2 łyżki śmietany 12%
Jabłka:
- 1 kg obranych i pokrojonych w półksiężyce antonówek
- 50 g brązowego cukru
- 5-6 łyżek kaszy manny
- 1,5 łyżeczki cynamonu
- ziarenka z 1 laski wanilii
- 1/3 łyżeczki zmielonych goździków

Masło kroimy w kostkę i odstawiamy na 15 minut. Następnie ucieramy z cukrem. Dodajemy 2 żółtka i ponownie ucieramy do uzyskania jednolitej konsystencji. Ciągle ucierając dosypujemy cześć mąki i dokładamy śmietanę. Na koniec dodajemy pozostałą mąkę, przekładamy ciasto na stolnicę i zagniatamy. Formujemy kulę, owijamy folią spożywczą i wkładamy do zamrażalnika na 30 minut. W tym czasie pokrojone jabłka łączymy z brązowym cukrem, kaszą manną, cynamonem, wanilią oraz goździkami. Ciasto dzielimy na dwie części - 1/3 i 2/3. Tortownicę smarujemy cienką warstwą tłuszczu. Większą cześć ciasta rozwałkowujemy i wykładamy nią dno i boki tortownicy. Do środka przekładamy jabłka. Następnie ubijamy białka z cukrem i pokrywamy nimi jabłka. Pozostałą częścią przykrywamy wierzch ciasta. Pieczemy w temp. 200°C przez 35-45 minut, aż wierzch się ładnie zrumieni. Przed wyjęciem ciasta z tortownicy poczekać ok. 20 minut, a najlepiej całą noc. Szarlotkę można posypać cukrem pudrem. Smacznego!

21 sierpnia 2014

Zupa jarzynowa

Po fali upałów w lipcu, sierpniowa pogoda nas nie rozpieszcza. Kilka ostatnich dni było wyjątkowo chłodnych, dlatego dla rozgrzania przygotowałam zupę jarzynową z młodych warzyw. W dzieciństwie byłam niejadkiem, a ta zupa to była tajna broń moich rodziców do walki z moim wybrzydzaniem. Smakuje zupełnie inaczej niż zupa robiona z mrożonki. U mnie w domu obowiązkowo z dużą ilością koperku. Oczywiście ilość danych warzyw można dowolnie modyfikować,u mnie bazę zawsze stanowi marchew, seler, pietruszka, por oraz kalafior. Czasami dorzucam fasolkę szparagową, brukselkę, brokuła, natomiast w dzisiejszej wersji pojawił się bób.

Składniki:
- 3 marchewki
- 2 pietruszki
- 1 mały seler
- kawałek pora (ok. 10 cm białej części)
- 1 mały kalafior
- 1 duży ziemniak
- 4 ziarna ziela angielskiego
- 3 listki laurowe
- kilka ziaren pieprzu
- kilka gałązek natki pietruszki
- mały pęczek koperku, posiekany
- kilka łyżek śmietany 18% lub 30%

Marchew, pietruszki, selera oraz ziemniaka kroimy w kostkę. Kalafiora dzielimy na mniejsze różyczki. Wszystkie warzywa przekładamy do garnka i zalewamy ok. 2 litrami zimnej wody. Dodajemy ziele angielskie, listki laurowe, pieprz oraz gałązki natki pietruszki. Przykrywamy garnek, doprowadzamy całość do wrzenia, a następnie gotujemy przez ok. 30-40 minut na wolnym ogniu. Następnie wyławiamy gałązki natki pietruszki i doprawiamy zupę do smaku solą i pieprzem. Zabielamy śmietaną i dodajemy posiekany koperek. Smacznego!

15 sierpnia 2014

Jagodzianki z białym serem

Plan był taki, że wstanę rano i upiekę jagodzianki. Przepisu idealnego szukałam ponad 2 tygodnie, szybki rzut oka na składniki, wszystko akurat miałam, więc nie zostało mi nic innego, tylko zabrać się do pracy. Mój entuzjazm szybko ze mnie opadł, gdy rano doczytałam, że ciasto powinno leżakować w lodówce przez noc. W ciągu 5 minut znalazłam inny przepis, na jagodzinaki z dodatkiem białego sera. Miękkie i maślane ciasto, a do tego mnóstwo serowo-jagodowego nadzienia. Wyszły przepyszne! Jeśli w tym roku nie piekliście jeszcze jagodzianek, serdecznie polecam Wam ten przepis.

Przepis z Moich Wypieków
Składniki:
Ciasto drożdżowe:
- 300 ml letniego mleka
- 60 g masła, rozpuszczonego
- 100 g cukru
- 2 jajka
- pół łyżeczki soli
- 560 g mąki pszennej
- 20 g świeżych drożdży
Masa serowa:
- 400 g twarogu (niemielonego)
- 2 łyżki masła
- 2 żółtka
- 2 łyżki mąki ziemniaczanej
- 4 łyżki cukru
- 1 łyżka cukru waniliowego
- 400 g jagód

Z drożdży, szklanki mleka, łyżki cukru oraz łyżki mąki robimy zaczyn i odstawiamy go do napuszenia na 15-20 minut. Następnie dodajemy pozostałe składniki i wyrabiamy miękkie, elastyczne ciasto. Odstawiamy do podwojenia objętości na ok. 1,5 godziny. Składniki na masę serową mieszamy w misce. Następnie rozwałkowujemy wyrośnięte ciasto na duży kwadrat o boku ok. 45 cm. Kroimy ciasto na pół, uzyskując 2 prostokąty. Obie części smarujemy masa serową i posypujemy jagodami. Składamy oba prostokąty na pół wzdłuż dłuższego boku, a następnie kroimy na mniejsze kawałki. Układamy na blasze wyłożonej papierem, przykrywamy i zostawiamy do wyrośnięcia na 30-45 minut. Pieczemy w temp. 200°C przez 25-30 minut. Upieczone i wystudzone jagodzianki można polukrować lub posypać cukrem pudrem. Smacznego!


07 sierpnia 2014

Grillowane udko w pikantnej marynacie

Nie jestem wielką fanką grillowania, a z grilla odkąd tylko sięgam pamięcią najbardziej smakował mi chleb z masłem czosnkowym. W kwestii mięsa jestem dość wybredna, kiełbasy nie zjem, karkówka musi być bardzo dobrze zamarynowana natomiast kurczaka zjem pod każdą postacią. Najczęściej robię szaszłyki z piersi kurczaka oraz cebuli, tym razem postawiłam na udko. Obtoczyłam je w mieszance pikantnych przypraw, w której podstawę stanowi świeżo mielony pieprz oraz ostra papryka. Do tego najprostsza i najlepsza sałatka z pomidora, ogórka i młodej cebuli. I dużo chleba z grilla.

Składniki (na jedno duże udko):
- 1 łyżeczka świeżo mielonego pieprzu
- 1/4 łyżeczki ostrej papryki 
- 1/2 łyżeczki suszonej natki pietruszki
- 1/4 łyżeczki słodkiej papryki
- 1/4 łyżeczki imbiru
- 1 łyżka oliwy

Wszystkie składniki mieszamy, a następnie nacieramy udko z kurczaka z obu stron. Odkładamy do lodówki na min. 3 h. Grillujemy kurczaka z obu stron. Smacznego!

01 sierpnia 2014

Najlepsza tarta z malinami

Malinowy raj to idealna nazwa dla tej tarty. Czekoladowy spód, przepyszny krem na bazie mascarpone i mleka skondensowanego oraz świeże maliny. Czy może być coś lepszego? Mnie bardzo ciężko było powstrzymać się przed dokładką. Jej dodatkowy atut to fakt, że nie wymaga pieczenia, co jest bardzo na plus przy obecnych upałach. Planuję ją niebawem powtórzyć, tym razem z borówkami.

Przepis z Moich Wypieków
Składniki na formę o średnicy 24 cm:
Spód:
- 300 g markiz czekoladowych z czekoladowym kremem
- 50 g gorzkiej czekolady
- 50 g masła
Krem:
- 200 g mleka skondensowanego słodzonego
- 250 g mascarpone
Dekoracja:
- 500 g malin
- starta gorzka czekolada

Gorzką czekoladę oraz masło rozpuszczamy. Ciastka rozdrabniamy w malakserze, łączymy z czekoladą i masłem. Wysypujemy ciasteczka na spód formy, dociskamy łyżką i przekładamy do lodówki. Mleko skondensowane ubijamy z mascarpone, aż powstanie jednolity krem (bardzo ważne jest, aby przed ubijaniem składniki dobrze schłodzić w lodówce, najlepiej przez kilka godzin). Przekładamy krem na spód. Schładzamy w lodówce przez ok. 2 godziny. Następnie dekorujemy malinami, a wierzch posypujemy startą czekoladą. Smacznego!

15 lipca 2014

Gulasz meksykański z fasolą

Dawno nie pojawił się na blogu przepis inspirowany moją ulubioną kuchnią meksykańską. Dziś przygotowałam dla Was szybki i prosty gulasz meksykański. Mięsne klopsiki i czerwona fasola w sosie pomidorowym ze sporą szczyptą wędzonej papryki. Całość zwieńczona kilkoma kroplami tabasco dla zaostrzania smaku. Uwielbiam takie obiady.

Przepis z bloga Filozofia Smaku
Składniki:
- 400 g mielonej wołowiny
- 1 duża cebula
- 1 łyżeczka kminu rzymskiego, posiekanego
- 1 łyżeczka mielonej kolendry
- 2,5 łyżeczki wędzonej papryki
- 1 puszka krojonych pomidorów
- 1 puszka czerwonej lub czarnej fasoli
- pęczek kolendry lub natki pietruszki
- tabasco (w zależności od upodobań)

Do mięsa dodajemy po pół łyżeczki kminu, kolendry oraz wędzonej papryki. Formujemy małe klopsiki i wkładamy do lodówki na pół godziny. Następnie smażymy klopsiki aż się ładnie zrumienią. Zdejmujemy je z patelni, na którą dolewamy trochę tłuszczu i szklimy cebulę. Dodajemy puszkę pomidorów oraz pół puszki wody. Doprawiamy kminem, kolendrą, wędzoną papryką oraz solą i pieprzem do smaku. Gotujemy na wolnym ogniu przez 10-15 minut. Natkę pietruszki siekamy, połowę dodajemy do gulaszu. Następnie dodajemy czerwoną fasolę. Gotujemy kolejne 5 minut. Na koniec doprawiamy tabasco. Smacznego!

05 lipca 2014

Sernik waniliowy z czekoladą i truskawkami

Gdy poczęstowałam tym ciastem moich goście, nie mogli uwierzyć, że zrobiłam je samodzielnie. Prośby o przepis posypały się natychmiastowo. Dla mnie każdy sernik jest dobry i nigdy nie odmówię kawałka. Ten jest przepyszny! Czekolada i truskawki to dla mnie lepsze połączenie niż truskawki ze śmietaną. Zróbcie ten sernik koniecznie, tym bardziej, że sezon na truskawki powoli dobiega końca. 

Przepis z Moich Wypieków
Składniki na tortownicę o średnicy 23 cm:
Ciasto:
- 150 g ciastek pełnoziarnistych 
- 1,5 łyżki kakao
- 40 g masła, rozpuszczonego
Masa serowa:
- 750 g twarogu 3-krotnie mielonego
- 1 szklanka śmietany kremówki
- 3/4 szklanki cukru
- 3 jajka
- 1 łyżka mąki ziemniaczanej
- 1 łyżeczka pasty z wanilii lub nasionka z 1 laski wanilii
- 200 g kremu czekoladowego
- 200-300 g drobnych truskawek
- 1 szklanka dżemu truskawkowego niskosłodzonego (dałam domowy dżem)

Ciastka, kakao oraz masło przełożyć do malaksera i zmiksować. Wyłożyć masę ciasteczkową na spód tortownicy pokrytej papierem do pieczenia. Podpiec w piekarniku nagrzanym do 180°C przez 10 minut. Twaróg połączyć ze śmietaną kremówką, jajkami oraz cukrem i wymieszać za pomocą miksera. Odłożyć z masy ok. 500 g i zmiksować z kremem czekoladowym. Pozostałą masę serową połączyć z wanilią oraz mąką ziemniaczaną. Na podpieczony spód wylać masę serową z dodatkiem kremu czekoladowego i piec przez 30 minut w 150°C. Następnie wylać waniliową masę serową. Powciskać odszypułkowane truskawki. Piec przez 45 - 60 minut w temp 150°C. Upieczony sernik zostawić na chwilę w piekarniku z uchylonymi drzwiczkami. Schłodzić w lodówce przez ok. 12 h. Na koniec posmarować wierzch sernika dżemem truskawkowym. Smacznego! 

26 czerwca 2014

Sałatka z brokułem i serem feta

Tyle się naczytałam o pysznym połączeniu brokuła z serem feta, że w końcu musiałam zrobić tą sałatkę. Do tego ugotowane jajka, moja ulubiona kukurydza i wyrazista w smaku wędlina, żeby całość nie była za bardzo mdła. Szybka i prosta sałatka, do której z pewnością wrócę nie raz.

Przepis z bloga Patricia Bakes (z moimi zmianami)
Składniki:
- 1 brokuł (500 g)
- 100 g sera feta, pokrojonego w kostkę
- 3 jajka, ugotowane na twardo
- 3/4 puszki kukurydzy
- 200 g szynki wędzonej
- sól i pieprz

Brokuła gotujemy al dente, dzielimy na mniejsze różyczki. Szynkę oraz jajka kroimy w kostkę. Mieszamy razem wszystkie składniki. Doprawiamy do smaku solą i pieprzem. Przed podaniem mieszamy z majonezem lub gęstym jogurtem naturalnym. Smacznego!

17 czerwca 2014

Eton Mess

Jeden z najpopularniejszych angielskich deserów. Zapewne większości z Was połączenie truskawek z bitą śmietaną nie jest obce. W słodkim bałaganie z Eton dodajemy jeszcze pokruszoną bezę, która przyjemnie chrupie zatopiona w bitej śmietanie. Szybki i prosty deser, idealny pomysł na wykorzystanie truskawek.

Składniki:
- 200 ml śmietany kremówki 
- 3 duże bezy
- 30 dag truskawek
- 1 łyżeczka cukru waniliowego

Śmietanę kremówkę ubijamy na sztywno, pod koniec dodając cukier. Bezy kruszymy, truskawki kroimy na pół, większe na 4 części. Pokruszone bezy mieszamy z ubitą śmietaną. W pucharkach układamy warstwami truskawki, a następnie bitą śmietanę. Wierzch dekorujemy truskawkami. Podajemy od razu po przygotowaniu. Smacznego!

06 czerwca 2014

Najlepsze ciasto ucierane z owocami i kruszonką

Nie skłamię mówiąc, że jest to najlepsze ciasto ucierane jakie zrobiłam. Jest mięciutkie, maślane, a do tego ta kokosowa kruszonka...znikało kawałek po kawałku. Do ciasta możemy wykorzystać każde owoce, od jabłek po jagody. Ja piekłam je ponad 2 tygodnie temu, więc wykorzystałam mrożoną mieszankę owoców jagodowych, jednak w sezonie truskawkowym pokuszę się o wersję z  jednymi z moich ulubionych owoców lata. Jeśli nie macie doświadczenia w pieczeniu ciast, to ciasto będzie idealne dla Was.

Przepis z Moich Wypieków
Składniki na blachę o wymiarach 20 x 30: 
- 200 g masła
- szczypta soli
- 4 jajka
- 160 g cukru
- 200 g mąki pszennej
- 40 g mąki ziemniaczanej lub 1 paczka budyniu waniliowego
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia
- 500 g owoców
Kruszonka:
- 100 g mąki pszennej
- 50 g wiórków kokosowych
- 50 g cukru pudru
- 100 g masła

Masło ucieramy z cukrem na jasną masę. Stopniowo wbijamy jajka, cały czas ucierając. Na koniec dodajemy przesiane suche składniki i całość dokładnie mieszamy. Blachę wykładamy papierem do pieczenia. Wylewamy ciasto na formę. Układamy owoce. Jeśli dajemy mrożone owoce, to przed wyłożeniem ich na ciasto, obtaczamy je w mące ziemniaczanej. Składniki na kruszonkę łączymy i rozcieramy między palcami. Ciasto posypujemy równomiernie kruszonką. Wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 175°C i pieczemy przez około 50 minut (piekłam dłużej). Wyjmujemy i studzimy. Upieczone ciasto można posypać cukrem pudrem. Smacznego!

27 maja 2014

Sałatka z grillowanym kurczakiem i warzywami

Ostatnio mogłabym jeść tą sałatkę non stop. Jest bardzo smaczna, zdrowa i wbrew pozorom sycąca (obalam mit, że sałatką nie da się najeść). Czasami zastępuję grillowanego kurczaka gotowanym jajkiem, a fetę serem mozzarella. W każdym wariancie smakuje dobrze. To prawdziwa bomba witamin na talerzu.

Składniki:
- 1 dojrzały pomidor
- 1/2 zielonego ogórka
- 1/2 małej czerwonej cebuli
- 1/2 główki sałaty rzymskiej
- garść kiełków brokuła
- 50 g sera feta
- 1 grillowana pierś z kurczaka, podzielona na mniejsze kawałki
- 2 łyżki oliwy z pierwszego tłoczenia
- sok z cytryny
- zioła prowansalskie


Wszystkie warzywa myjemy. Pomidora oraz fetę kroimy w kostkę. Ogórka oraz cebulę kroimy w pół plastry. Liście sałaty rozdzieramy na mniejsze kawałki, dodajemy kiełki brokuła, a następnie  polewamy 1 łyżką oliwy oraz skrapiamy odrobiną soku z cytryny. Dodajemy pozostałe składniki. Doprawiamy do smaku ziołami prowansalskimi. Całość polewamy pozostałą oliwą i mieszamy. Sałatkę można serwować od razu po przyrządzeniu, jednak lepiej smakuje chwilę schłodzona w lodówce. Smacznego!

Piknik majowy

18 maja 2014

Absolutnie czekoladowe ciasteczka

- Sprawdzisz mi ilość czekolady w tym przepisie na czekoladowe ciastka?
- Tu musi być jakiś błąd.
- Dlaczego?
- To niemożliwe, żebyś potrzebowała 5 tabliczek czekolady!

A jednak takie ciastka istnieją i jak łatwo się domyśleć są przeboskie! Nigella przeszła samą siebie tym przepisem, pakując w ciastka prawie o,5 kg czekolady. Przypominają mi one brownie, tylko w mini wersji. Wręcz rozpuszczają się w ustach. Te ciastka trzeba upiec!
Dziś Światowy Dzień Pieczenia zatem ciastka pasują tutaj idealnie.

Przepis z "Nigella Ekspresowo" Nigelli Lawson
Składniki:
- 475 g gorzkiej czekolady, posiekanej 
- 125 g mąki
- 30 g kakao
- 1 łyżeczka sody
- 1/4 łyżeczki soli
- 125 g masła
- 75 g brązowego cukru
- 50 g cukru białego
- 1 łyżeczka esencji waniliowej 
- 1 jajko z lodówki

125 g czekolady rozpuszczamy w kąpieli wodnej i studzimy. Masło ucieramy z cukrami, a następnie dodajemy jajko i esencję waniliową. Całość mieszamy. Wsypujemy mąkę, sodę, sól oraz kakao. Mieszamy. Na końcu dodajemy posiekaną czekoladę i całość dokładnie mieszamy. Nakładamy porcje ciasta na blachę wyłożoną  papierem do pieczenia. Ciastek nie należy spłaszczać. Pieczemy w temp. 170°C przez ok. 18 minut. Przed zdjęciem z blachy czekamy, aż nieco przestygną. Smacznego!

11 maja 2014

Szybka minestrone

Gdy za oknem szaro i smutno, lubię sobie poprawić humor kolorowym posiłkiem. Dzisiejsza zupa ma intensywny czerwony odcień, a do tego jest bardzo dobra. Do jej przygotowania potrzebujecie zaledwie 5 składników, które bez problemu znajdziecie w swojej kuchennej szafce. Idealna propozycja na obiad w ciągu tygodnia, kiedy nie zawsze mamy czas na długie stanie przy garnkach. 

Przepis z "Nigella Ekspresowo" Nigelli Lawson, z moimi zmianami
Składniki:
- 500 ml przecieru pomidorowego
- 500 ml bulionu warzywnego
- 1 puszka drobnej białej fasoli, odsączonej
- 1 cebula, pokrojona w kostkę
- 100 g drobnego makaronu

Cebulę przesmażamy na oliwie, dodajemy bulion, przecier pomidorowy oraz fasolkę i doprowadzamy do wrzenia. Następnie dodajemy makaron i gotujemy ok. 10 minut. Doprawiamy do smaku solą i pieprzem. Zdejmujemy garnek z ognia i odstawiamy na 5 minut pod przykryciem, aż makaron napęcznieje. Smacznego!

03 maja 2014

Moja ulubiona jajecznica

Ile gotujących, tyle różnych wariantów jajecznicy. Jedni lubią ją lekko ścięta, inni mocno, jedni preferują jajka usmażone na samym maśle, inni z wieloma dodatkami. Mój ulubiony sposób podania jajecznicy znajdziecie poniżej. 

Składniki:
- 2 duże jajka, rozbełtane 
- 1 pomidor śliwkowy, sparzony i obrany ze skórki
- 1/2 czerwonej papryki
- 1 szalotka
- 2 cienkie kabanosy
- świeżo mielony pieprz oraz sól
- suszona bazylia
- garść posiekanego szczypiorku

Jajka doprawiamy pieprzem oraz solą. Pomidory, paprykę,szalotkę oraz kabanosy kroimy w kostkę. Na patelni rozpuszczamy masło i podsmażamy szalotkę. Następnie dodajemy kabanosy i paprykę. Smażymy przez minutę, potem dodajemy pomidory. Smażymy przez kolejna minutę i doprawiamy suszoną bazylią. Na koniec wlewamy jajka i smażymy aż się zetną. Całość posypujemy posiekanym szczypiorkiem. Smacznego!

25 kwietnia 2014

Pierś z kurczaka w płatkach owsianych

Po świątecznym używaniu większość osób decyduje się na mniej ciężkostrawne dania. Tak było i w moim przypadku, dlatego ostatnio na obiad przygotowałam kotlety w "lekkiej" wersji. Nie przepadam za panierką z bułki tartej, lecz za płatkami migdałowymi, kukurydzianymi czy otrębami owszem. Natomiast dziś mam dla Was przepis na drobiowe kotlety w panierce z płatków owsianych. Po usmażeniu płatki owsiane mają cudowny, orzechowy aromat. Do tego mieszanka sałat i lekki obiad gotowy.
Dokładną ilość składników należy dobierać indywidualnie, zależnie od wielkości piersi z kurczaka.

Składniki:
- cała pierś z kurczaka
- 1 jajko, rozbełtane
- płatki owsiane do obtoczenia
- sól i pieprz

Pierś z kurczaka myjemy i dzielimy na mniejsze kawałki. Rozbijamy delikatnie na kotlety. Posypujemy z obu stron solą i pieprzem. Obtaczamy w jajku, a następnie w płatkach owsianych. Smażymy z obu stron na złoty kolor. Smacznego!

18 kwietnia 2014

Ciasto marchewkowe z bakaliami oraz białą czekoladą

Trochę na przekór wielkanocnym tradycjom, na tegoroczne święta postanowiłam przygotować ciasto marchewkowe z bakaliami. Pierwotnie miał być keks a bakaliami, ale to ciasto marchewkowe kusiło mnie od dawna, więc w końcu uległam. Na blogu już wcześniej pojawiło się korzenne ciasto marchewkowe z dodatkiem pomarańczy. Dzisiejsze ma bogatsze wnętrze - 2 szklanki bakalii oraz biała czekolada. Ciasto jest ciężkie, wilgotne, a jego smak można modyfikować bakaliami, u mnie dominowała skórka pomarańczowa, żurawina oraz morele. Bardzo nam zasmakowało i serdecznie Wam je polecam. 

Przepis z bloga Czym pachnie u Żaków (z moimi zmianami)
Składniki na blachę o wymiarach 21x28 cm:
- 2 szklanki startej marchewki
- 200 g masła
- 4 jajka
- 1 i 1/4 szklanki cukru
- 1 i 3/4 szklanki
- 1/4 szklanki kakao
- 2 płaskie łyżeczki proszku do pieczenia
- 2 płaskie łyżeczki sody
- 2 łyżki ekstraktu waniliowego
- 1 łyżeczka cynamonu
- 2,5 szklanki bakalii, grubo posiekanych (dałam żurawinę, rodzynki, morele, daktyle, skórkę pomarańczową, orzechy laskowe, orzechy pecan)
- 100 g białej czekolady


Masło rozpuszczamy w rondelku, studzimy. Jajka ucieramy z cukrem. Mąkę, sodę, proszek do pieczenia,cynamon oraz kakao przesiewamy. Dodajemy "suche" składniki do masy jajecznej i mieszamy. Następnie dodajemy bakalie, czekoladę oraz ekstrakt waniliowy i  ponownie mieszamy. Na koniec wlewamy masło i całość dokładnie mieszamy. Blachę wykładamy papierem do pieczenia. Wylewamy ciasto i wyrównujemy wierzch. Pieczemy w temp. 180°C przez ok. 60 minut. Studzimy chwilkę w uchylonym piekarniku. Ciasto można polukrować lub polać polewą. Smacznego!

Chciałabym Wam również życzyć spokojnych i radosnych świąt, spędzonych w gronie najbliższych przy wspólnym stole. Wesołego Alleluja! 

12 kwietnia 2014

Ciastka owsiane z suszoną morelą

Dziś przepis mało świąteczny, lecz ciasteczka wyszły tak dobre, że zbrodnią byłoby ich tutaj nie opublikować. Chodziły za mną od dawna i chociaż na blogu pojawiło się już sporo przepisów na rozmaite ciastka owsiane, tych z dodatkiem suszonych moreli jeszcze nie było. Ja do jednej partii ciastek dorzuciłam suszoną żurawinę,ale nie jest to konieczne. 

Przepis z bloga Matka Wariatka
Składniki:
- 165 g mąki
- 150 g płatków owsianych górskich
- 170 g masła
- 150 g cukru brązowego
- 1 jajko
- 1 łyżeczka ekstraktu waniliowego
- 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
- 100 g moreli, posiekanych 
- szczypta soli

Masło ucieramy z cukrem, jajkiem oraz ekstraktem waniliowym. Dodajemy mąkę, proszek, płatki owsiane oraz sól i miksujemy. Na sam koniec dodajemy suszoną morelę i całość dokładnie mieszamy. Blachę wykładamy papierem do pieczenia. Nakładamy łyżką porcje ciasta i lekko spłaszczamy. Pieczemy w temp. 180°C przez 12-15 minut. Smacznego!

04 kwietnia 2014

Jajka faszerowane awokado

Nie mogę się doczekać Wielkanocy, bo poza mnóstwem pysznych smakołyków, będę mogła odpocząć przez kilka dni w rodzinnym gronie, a tego brakuje mi najbardziej. Podobnie jak na Boże Narodzenie, mamy kilku pewniaków, którzy z pewnością zagoszczą w naszym menu. W tym roku chciałam przygotować 2 rodzaje faszerowanych jajek. Tradycyjnie pojawią się u nas jajka z pieczarkami, a ostatnio wpadłam na pomysł zrobienie farszu z awokado. Jajko z awokado okazało się bardzo dobrym połączeniem i ciężko było się powstrzymać przed zjedzeniem kolejnej porcji. 

Składniki:
- 5 jajek, ugotowanych na twardo
- 1 małe dojrzałe awokado
- 1 mała czerwona cebulka, drobno posiekana
- 2 łyżeczki soku z cytryny
- 1 łyżka majonezu
- sól i pieprz

Jajka obieramy ze skorupek i kroimy na pół. Delikatnie usuwamy żółtka i przekładamy do miseczki. Dodajemy awokado, cebulkę, sok z cytryny oraz majonez i wszystko ugniatamy widelcem. Jeśli chcemy, żeby nasz farsz był gładki, całość można zmiksować za pomocą blendera. Doprawić do smaku solą i pieprzem. Farszem wypełniamy wgłębienie po żółtkach tak, aby zmieściło się go jak najwięcej. Jajka można posypać szczypiorkiem, kiełkami, rzeżuchą albo papryką. Smacznego!

Wielkanocne Smaki - edycja IV

27 marca 2014

Orzechowa babka z Nutellą

Po orzechowym serniku z Nutellą wiedziałam, że orzechowa babka będzie smaczna. Jej struktura nie przypomina tradycyjnej piaskowej babki - jest miękka i puszysta.  Ani czekoladowy krem, ani mielone orzechy lakowe nie zdominowały smaku, proporcje są bardzo dobrze dobrane. Z polewą czekoladową na wierzchu, ta babka to prawdziwy rarytas.
Pamiętajcie, że jeśli chcecie uzyskać ładną, puszystą babkę bez zakalca, wszystkie składniki powinny być w temperaturze pokojowej.

Przepis z Moich Wypieków
Składniki:
- 120 g masła
- 150 g Nutelli
- 5 jajek
- 3/4 szklanki mąki pszennej
- 190 g drobnego cukru
- 1 szklanka zmielonych orzechów laskowych
- 1 łyżka kakao
- 3 łyżeczki proszku do pieczenia
- 4 łyżki mleka
Polewa czekoladowa:
- 100 g czekolady deserowej, posiekanej
- 50 g masła

Masło utrzeć z cukrem na jasną masę. Stopniowo dodawać Nutellę, dalej ucierając. Białka oddzielić od żółtek i ubić na sztywną pianę. Żółtka dodawać kolejno do masy maślanej i ucierać. Dodać mąkę, kakao, zmielone orzechy, proszek do pieczenia oraz mleko. Wymieszać do połączenia składników. Na koniec wmieszać delikatnie białka. Formę do babki wysmarować masłem i wysypać bułką tartą. Przelać ciasto do formy. Piec w temp. 160°C przez 20 minut, a następnie zwiększyć temp. do 170°C i piec kolejne 30 minut albo dłużej - zanurzony w cieście patyczek powinien być suchy. W czasie gdy babka stygnie, przygotować polewę czekoladową. Masło rozpuścić w garnuszku, następnie wsypać posiekaną czekoladę i wymieszać do połączenia. Polać babkę czekoladą. Smacznego!

Wielkanocne Smaki - edycja IV




16 marca 2014

Tortilla z kurczakiem i sałatą

Tortilla - placek rodem z kuchni meksykańskiej, który w ciągu kilku minut pozwoli nam wyczarować pyszny posiłek. Gotowe placki dostaniemy w każdym większym sklepie, chociaż oryginalne  kukurydziane jeszcze nie rzuciły mi się w oczy. Ile osób, tyle pomysłów na tortille. Kiedyś pokazywałam na blogu przepis na tortille z owocami, natomiast dziś przygotowałam dla Was przepis bazujący na tym, który Nigella umieściła w jednej ze swoich książek. Kurczak, sałata, cebula i sos czosnkowy. Proste składniki, które tworzą smaczne i pożywne danie. 

Na podstawie przepisu Nigelli Lawson z "Nigella Ekspresowo"
Składniki:
- 3 tortille
- 1 pojedyncza pierś z kurczaka, ugotowana
- pół czerwonej cebuli, pokrojonej w pół-talarki 
- pół małej główki sałaty lodowej, porwanej na mniejsze kawałki
- 100 g jogurtu naturalnego
- 1 - 2 łyżki majonezu
- pół ząbka czosnku, rozgniecionego
- sól i pieprz

Ugotowaną pierś z kurczaka dzielimy na małe kawałki. Mieszamy z sałatą oraz cebulą. Jogurt mieszamy z majonezem, czosnkiem oraz doprawiamy do smaku pieprzem i solą. Dodajemy sos do pozostałych składników i dokładnie mieszamy. Odstawiamy do lodówki na min. 1 h. Rozkładamy składniki na tortilli i zawijamy. Smacznego!

04 marca 2014

Mizza

W swojej książce "Nigellissima" Nigella pisze, że to danie numero uno pod względem entuzjazmu jakie wywołało i próśb o ponowne zrobienie. Mnie również od samego początku bardzo zaciekawiło, już sam niebanalny tytuł "mizza" wskazuje na nietypową potrawę. A cóż to takiego mizza? To nieco inna pizza, bo zamiast spodu z ciasta drożdżowego, mamy spód...z mięsa! Do tego tradycyjnie sos pomidorowy oraz mozzarella, u mnie dodatkowo pojawiły się również pieczarki. Wzbudziła zachwyt, szczególnie wśród męskiego grona. Nie natrudzimy się z jej przygotowaniem, a efekt końcowy z pewnością wszystkich zadowoli. 

Przepis z "Nigellissima"
Składniki:
- 500 g mielonej wołowiny lub wieprzowiny
- 3 łyżki bułki tartej
- 3 łyżki tartego parmezanu 
- 2 jajka, rozbełtane
- 3 łyżki posiekanej natki pietruszki
- 1 ząbek czosnku, rozgnieciony
- spora szczypta pieprzu oraz soli
- 1 puszka krojonych pomidorów, odsączonych
- 1 łyżeczka oliwy
- 1 łyżeczka oregano suszonego
- 1 kulka mozzarelli, pokrojona na plastry
- 4 pieczarki, pokrojone na plastry

Pieczarki podsmaż na oliwie. Mięso wymieszaj z bułką tartą, parmezanem, jajkami, natką pietruszki oraz czosnkiem. Dopraw do smaku solą oraz pieprzem. Dno formy o średnicy ok. 28 cm wysmaruj masłem. Wyłóż mięso do formy, rozprowadzając je po całym dnie i dociskając palcami. Pomidory wymieszaj z oliwą oraz oregano. Wyłóż pomidory tak, aby pokryły całe mięso. Na pomidorach ułóż pieczarki, a następnie plastry mozzarelli. Piecz w temp. 200°C przez ok. 25 minut. Ja posypałam moją mizzę posiekaną pietruszką oraz suszonymi pomidorami. Smacznego!

26 lutego 2014

Domowy fast food - burgery wieprzowe

Czy hamburgery zawsze muszą się kojarzyć z niezdrowym jedzeniem? Rok temu przeżyliśmy prawdziwy boom hamburgerowy, a miasta zostały wręcz zalane przez rozmaite "burgerownie". Miałam okazję spróbować kilku  burgerów, które naprawdę bardzo mi smakowały. Jednak nadal pozostaję fanką tych robionych samodzielnie, ponieważ naszego hamburgera "budujemy" od podstaw. To, jakie przyprawy dodamy do mięsa, jakie pieczywo oraz dodatki wybierzemy zależy w 100% od nas. Ja zdecydowałam się na chude mięso wieprzowe z szynki, a do tego wypiekane w domu bułeczki z makiem oraz dużą porcję warzyw. Całość - palce lizać!
A osobom, które nie przepadają za mięsem, przypominam przepis na burgery z czerwonej fasoli - klik

Składniki (1 porcja) :
- 150 g mięsa wieprzowego
- świeżo mielony pieprz
- pół ząbka czosnku, zgniecionego
- 1 mała cebulka, posiekana
- 3 suszone pomidory, posiekane
- 1/2 łyżeczki harissy lub ostrej papryki
- duża bułka, Wasza ulubiona
- 2 plasterki pomidora
- sałata rzymska
- 2 plasterki sera żółtego
- cebula, pokrojona na krążki
- majonez
- ketchup pikantny

Mięso mieszamy z przyprawami, czosnkiem, posiekaną cebulą oraz suszonymi pomidorami. Formujemy kotlet i odkładamy do lodówki na min. 1 h. Po tym czasie grillujemy z dwóch stron na patelni/ grillu elektrycznym/w piekarniku z funkcją grill. Dół i wierzch bułki smarujemy cienką warstwą  majonezu. Mięso oraz ulubione dodatki układamy w dowolnej konfiguracji na bułce (u mnie wyglądało to tak: mięso,ketchup ser, cebula, pomidor, sałata). Smacznego!

17 lutego 2014

Bułeczki pszenne z makiem

Do crusty hard rolls przymierzałam się od samych początków mojej przygody z domowym pieczywem. Zachwycił mnie ich wygląd, a po upieczeniu również smak. Moje niestety nie prezentują się tak ładnie, bo pozwoliłam im za długo rosnąć, przez co charakterystyczne dla tych bułeczek pęknięcie nie jest tak widoczne, ale smakiem nadrabiają wszystko. Dobre zarówno ze słodkimi, jak i z wytrawnymi dodatkami.

Przepis z Moich Wypieków
Składniki:
- 780 g mąki pszennej
- 500 g letniej wody
- 7 g suszonych drożdży
- 1 łyżka cukru
- 2 łyżeczki soli
- 1 jajko, rozbełtane
- mak do posypania

Z mąki, wody, drożdży, soli oraz cukru wyrobić miękkie i elastyczne ciasto. Odstawić do wyrośnięcia na 1 h, po tym czasie ponownie zagnieść i odstawić na kolejną godzinę. Wyrośnięte ciasto podzielić na kawałki (mi wyszło 16) i uformować bułeczki. Odstawić do "napuszenia" na 30 minut. Posmarować bułeczki jajkiem i posypać obficie makiem. Przeciąć wzdłuż ostrym nożem. Piec w temp. 220°C przez ok. 20-25 minut. Smacznego!


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...