29 grudnia 2013

Sernik orzechowy

Chociaż orzechy uważane są za symbol jesieni, dla mnie kojarzą się bardziej z okresem świątecznym. Dlatego na Wigilię przygotowałam sernik orzechowy, którym dziś się z Wami dzielę. Zachwyty nad nim nie miały końca. Zasmakował nam tak bardzo, że chyba przygotuję go ponownie na Sylwestra. Pyszna warstwa orzechowa w połączeniu z kremowym waniliowym serem jest po prostu przepyszna. Pierwszy raz robiłam sernik, gdzie w masie serowej zamiast masła dodaje się śmietanę kremówkę. Dzięki temu sernik jest bardziej kremowy i lekki. Pomimo, że jestem fanką ciężkich serników, ten uplasował się wysoko na mojej liście. Spróbujcie koniecznie!

Przepis z Moich Wypieków
Składniki na tortownicę o średnicy 22-24 cm:
Ciasto:
- 1 i 3/4 szklanki ciastek zbożowych, pokruszonych
- 1/3 szklanki masła, rozpuszczonego
Warstwa orzechowa:
- 2/3 szklanki golden syrupu albo miodu
- 1/3 szklanki masła, rozpuszczonego 
-1 łyżka ciemnego cukru brązowego
- 2 jajka, rozbełtane
- 1 łyżeczka esencji waniliowej
- 1,5 szklanki orzechów włoskich, posiekanych
Masa serowa:
- 750 g białego sera 3-krotnie mielonego
- 1 szklanka brązowego cukru
- 4 jajka
- 2 łyżki mąki
- 2/3 szklanki śmietany kremówki
- 1 łyżeczka esencji waniliowej

Ciastka mieszamy z masłem do uzyskania konsystencji "mokrego piasku", a następnie przekładamy do tortownicy wyłożonej papierem. Podpiekamy w temp. 175°C przez 6 minut. Składniki z warstwy orzechowej mieszamy w garnku i ciągle mieszając podgrzewamy przez ok. 10 minut aż masa zgęstnieje. Przekładamy na podpieczony spód. Ser ucieramy z cukrem, dodając esencję waniliową oraz jajka. Następnie dodajemy mąkę, a na sam koniec kremówkę. Całość dokładnie mieszamy. Wylewamy ser na warstwę orzechową. Pieczemy w temp. 175°C przez ok. 1 h. Po upieczeniu studzimy przez min. 4 h, a najlepiej przez całą noc w lodówce. Smacznego

23 grudnia 2013

Wesołych świąt!

Drodzy Czytelnicy! 
Chciałabym Wam życzyć spokojnych, radosnych świąt Bożego Narodzenia. W tej całej świątecznej bieganinie znajdźcie czas dla siebie i dla swoich bliskich. W końcu czas poświęcony drogiej naszemu sercu osobie, to najwspanialszy prezent. Wszystkiego dobrego!

18 grudnia 2013

Pierniczki

Im bliżej świąt, tym w większą euforię wpadam. Nie mogę doczekać się wspólnej wieczerzy przy pachnącej choince, w blasku świec, w rodzinnej atmosferze. I tych wszystkich pyszności!
Dziś przepis na pierniczki. Co prawda, wycinanie i dekorowanie zajmuje sporo czasu, ale możecie do tej czynności zatrudnić dzieci, chociaż zapewniam Was, że dorośli mają z tego tyle samo frajdy. Pierniczki na początku są twarde, ale już na 2, 3 dzień stają się bardziej miękkie. Dla mnie są idealne - nie za miękkie, nie za twarde. Można je upiec wcześniej, a udekorować na dzień przed podaniem.

Przepis z Moich Wypieków
Składniki na ponad 100 pierniczków:
- 1/4 szklanki miodu
- 5 łyżek miękkiego masła
- 1/2 szklanki cukru pudru
- 2 i 1/4 szklanki mąki pszennej
- 1 jajko, rozbełtane
- 1 łyżeczka sody
-3 łyżki przyprawy do piernika

Wymieszać wszystkie składniki i zagnieść ciasto. Odstawić do lodówki na min. 30 minut. Następnie oprószyć blat mąką. Podzielić ciasto na 4 części. Każdą część rozwałkowywać, podsypując w razie potrzeby mąką. Wycinać cpierniczki i przekładać je na blachę wyłożoną papierem do pieczenia. Piec w temp. 180°C przez ok. 10 minut, w zależności od wielkości ciasteczek. Wystudzić i dowolnie udekorować. Smacznego!

11 grudnia 2013

Krokiety z kapustą i grzybami

Święta tuż tuż. Ułożyliście już świąteczne menu? U mnie wygląda ono podobnie jak w poprzednich latach, nie szalejemy z wymyślnymi daniami, stawiamy na sprawdzone przepisy. Co roku goszczą u nas paszteciki, jako dodatek do czystego barszczu. Wiem jednak, że wiele osób zastępuje je krokietami z kapustą i grzybami. Miałam je okazje zjeść na kilku imprezach okolicznościowych, jednak sama nigdy ich nie robiłam. Może się wydawać, że pracy przy nich sporo, bo trzeba namoczyć grzyby, usmażyć naleśniki, zrobić farsz, zawinąć krokiety, potem je usmażyć. Przy dobrej organizacji, wcale nie zabiorą nam dużo czasu.
 Naleśniki są bardzo elastyczne, nie rwą się przy zwijaniu, a z podanych proporcji wyjdzie nam ich dużo - 16 naleśników usmażonych na dużej patelni. Bardzo dobra proporcja kapusty i grzybów w farszu. Całość bardzo przypadła nam do gustu. Mi bardzo zasmakowały z buraczkami na ciepło, chociaż solo również smakują dobrze.

Przepis z Wielkiego Żarcia
Składniki:
Ciasto naleśnikowe:
- ok. 1 l mleka
- 3 szklanki mąki
- 2 jajka
- 1 płaska łyżeczka soli
- 1 płaska łyżeczka cukru
Farsz:
- 1 kg kapusty kiszonej
- 20 dag suszonych grzybów (waga po namoczeniu)
- duża cebula, poszatkowana
Ponadto:
- bułka tarta
- 1 jajko, rozbełtane

Suszone grzyby namaczamy przez min. 2 h a następnie gotujemy do miękkości. Kapustę również gotujemy, aż zmięknie. Cebulę przesmażamy na oliwie. Mieszamy składniki farszu i doprawiamy go do smaku świeżo mielonym pieprzem oraz solą. Składniki na naleśniki miksujemy, dodając w razie potrzeby więcej mleka lub dosypując mąki. Smażymy na niewielkiej ilości oleju . Na usmażone naleśniki nakładamy farsz. Zwijamy w krokiety. (tutaj instrukcja obrazkowa) Krokiety obtaczamy w jajku, a następnie w bułce tartej. Smażymy aż się ładnie zarumienią. Smacznego!


03 grudnia 2013

Bułeczki z Nutellą

Odnoszę wrażenie, że z roku na rok świąteczne szaleństwo zaczyna się coraz wcześniej. Zaraz po 1 listopada w sklepach można było znaleźć czekoladowe mikołaje i kalendarze adwentowe. W połowie minionego miesiąca przed każdą galerią handlową pojawiła się choinka. Od początku grudnia zewsząd dochodzą mnie dźwięki "Last Christmas". Farsa - powiedzieliby jedni. Ja nazwałabym to "małą przesadą", bo o ile listopad nijak kojarzy mi się ze świętami, tak wraz z początkiem grudnia wpadam w prawdziwy świąteczny nastrój.
Jednak zanim nastąpi na blogu fala świątecznych przepisów, przychodzę dziś do Was z przepisem na  słodkie drożdżowe bułeczki. Z pozoru zwykłe drożdżówki z kruszonką, jednak w środku skrywają rzecz, której mało kto się oprze...Nutelle! I chociaż na zdjęciu tego nie widać, uwierzcie mi, świeża drożdżówka z pyszną Nutellą jest po prostu przepyszna. Oczywiście ilość nadzienia zależy od Was. Ja nieco zaszalałam i w przypadku niektórych bułeczek Nutella wyciekła w trakcie pieczenia. Ich jedyna wada - najlepiej zjeść je w dniu pieczenia, bo dość szybko robią się suche.

Składniki na 12-14 bułeczek:
Ciasto:
- 3-3,5 szklanki mąki
- 1 szklanka mleka, letniego
- 1/4 szklanki cukru
- 40 g masła, rozpuszczonego
- 2 małe jajka, rozbełtane
- 1 opakowanie suchych drożdży
- szczypta soli
Kruszonka:
- 60 g mąki
- 35 g masła
- 35 g cukru
Dodatkowo:
- Nutella
- 1 jajko, rozbełtane
Mieszamy 3 szklanki mąki z cukrem, drożdżami oraz solą. Wlewamy mleko i  jajka. Całość chwilę mieszamy. Na koniec dodajemy masło. Wykładamy ciasto na oprószony mąką blat. Jeśli bardzo się klei, dodajemy pozostałe 0,5 szklanki mąki. Ciasto wyrabiamy aż będzie gładkie i elastyczne. Odstawiamy do wyrośnięcia w ciepłym miejscu na 1,5-2 h. Po tym czasie dzielimy ciasto na pół, a następnie każdą część na 6-7 mniejszych. Każdy kawałek rozpłaszczamy dłońmi, na środek nakładamy porcję Nutelli i formujemy bułeczki (tak samo jak pączki). Odstawiamy na blachę, przykrywamy i pozostawiamy do wyrośnięcia na 25 minut. W tym czasie mieszamy składniki na kruszonkę. Wyrośnięte bułeczki smarujemy jajkiem i posypujemy kruszonką. Pieczemy w temp. 180°C przez ok. 20 minut. Smacznego!

Na pasku po prawej stronie umieściłam wszystkie świąteczne przepisy, które pojawiły się na blogu. Mam nadzieję, że okażą się pomocne. 

22 listopada 2013

Ciastka z masłem orzechowym i czekoladą

Masło orzechowe to produkt, który stosunkowo od niedawna gości w mojej kuchni. Najbardziej smakuje mi w połączeniu z waflami ryżowymi i bananem. To naprawdę pyszna i syta przekąska. Kiedyś zabrałam się za sos bazujący na maśle orzechowym i  zdecydowanie nie był to mój smak. Jeśli nie w wersji wytrawnej, to może w słodkiej? Oczywiście, że tak! Ciasteczka z masłem orzechowym są mięciutkie, a słonawy posmak masła bardzo fajnie współgra z czekoladą. Bardzo fistaszkowe, bardzo uzależniające. 

Przepis ze "Złotej księgi czekolady" Carli Bardi, z moimi zmianami
Składniki:
- 180 g mąki pszennej
- 1/2 łyżeczki sody
- 1/8 łyżeczki soli
- 125 g masła
- 100 g brązowego cukru
- 125 g masła orzechowego (użyłam crunchy) 
- 1 jajko
- 1/2 łyżeczki esencji waniliowej
- 125 g czekolady deserowej, grubo posiekanej

Utrzyj masło z cukrem, jajkiem oraz esencją waniliową do uzyskania gładkiej konsystencji. Dodaj mąkę, sodę, sól oraz masło orzechowe. Wszystko miksuj na średnich obrotach, aż wszystkie składniki się połączą. Na koniec wsyp czekoladę i całość wymieszaj. Blachę wyłóż papierem do pieczenia. Nakładaj równe porcje ciasta w odległości ok. 4 cm od siebie. Piecz w temp 190°C przez 10-12 minut. Odstaw blachę na 5 minut, a następnie zdejmij z niej ciastka. Smacznego!

14 listopada 2013

Pasta z makreli - w dwóch wariantach

Czy jecie zalecaną tygodniową ilość ryb? Mnie to się niestety nie udaje i pomimo tego, że bardzo lubię ryby, bardzo rzadko goszczą one na moim stole. Poza "tradycyjną" smażoną rybą (dorsz jest moim numerem jeden), najchętniej sięgam po wędzoną makrelę. Pokazywałam Wam już przepis na sałatkę z makreli, natomiast dziś będzie pasta w dwóch wariantach - łagodnym z dodatkiem jajka oraz pikantnym z dodatkiem chrzanu i cebuli.
Pikantna pasta z makreli
Składniki:
- 1 mała makrela (150-200 g)
- 3 łyżeczki majonezu
- 1 łyżeczka chrzanu
- 1/2 cebuli, posiekanej
- 2 łyżeczki szczypiorku
- sól i pieprz

Obraną makrelę mieszamy z majonezem, chrzanem, cebulą i szczypiorkiem. Doprawiamy do smaku solą i pieprzem. Odstawiamy na ok. 15 minut, a następnie podajemy. Smacznego!

Pasta z makreli z jajkiem
Składniki:
- 1 mała makrela (150-200 g)
- 2 jajka, ugotowane na twardo
- 1,5 łyżki majonezu
- sól i pieprz

Makrelę obieramy. Jajka rozgniatamy widelcem. Łączymy rybę z jajkami oraz majonezem. Całość mieszamy i doprawiamy do smaku solą i pieprzem. Posypujemy szczypiorkiem (opcjonalnie). Smacznego!

05 listopada 2013

Włoski placek z jabłkami

Witam Was po najdłuższej jak do tej pory przerwie. Niestety prowadzenie bloga musiało chwilo zejść na dalszy plan, ale wracam z nowymi daniami, które mam nadzieję zagoszczą na Waszych stołach.
Książkę "Nigellissima" mam od dłuższego czasu, a przepis na włoski placek z jabłkami od razu wpadł mi w oko. Wstrzymywałam jego zrobienie do jesieni, gdyż dla mnie to najlepszy okres na pieczenie słodkości z jabłkami. Ciasto Nigelli ma wspaniały cytrynowy posmak. Dzięki dodaniu jabłek do masy placek nie jest suchy, natomiast w trakcie pieczenie po domu roznosi się wspaniały zapach cynamonu. 

Przepis z "Nigellissima" Nigelli Lawson
Składniki na tortownicę o średnicy 22 cm:
- 250 g mąki
- 100 g masła
- 120 g cukru
- 2 płaskie łyżeczki proszku do pieczenia
- 2 jajka
- skórka z 1 cytryny
- 75 ml mleka
- 1 łyżeczka ekstraktu waniliowego
- 3 twarde jabłka (ok. 500 g), obrane
- 1/2 łyżeczki cynamonu

Masło utrzyj z cukrem, jajkami oraz ekstraktem waniliowym. Dodaj mleko, mąkę, proszek i skórkę z cytryny. Pokrój jedno jabłko w drobna kostkę i dodaj do masy. Całość dokładnie wymieszaj. Przelej ciasto do tortownicy wyłożonej papierem do pieczenia. Pozostałe jabłka pokrój na ćwiartki, a następnie na plastry. Ułóż kawałki jabłek na wierzchu ciasta i posyp cynamonem. Piecz w temp. 190°C przez 40-45 minut. Po wystudzeniu można ciasto oprószyć cukrem pudrem. Smacznego!

26 września 2013

Ciastka z gorzką czekoladą i wiśniami

Bardzo lubię kruche ciastka. Są niczym "baza" do której można dodać ulubione dodatki. Pokazywałam Wam już ciastka z czekoladą i orzechami oraz ciastka z mleczną i białą czekoladą. Dziś ponownie pojawia się czekolada, tym razem gorzka, a wraz z nią suszone wiśnie. Z poniższego przepisu otrzymałam 12 ciastek, dlatego łasuchom proponuję podwoić porcję. 

Przepis ze "Złotej księgi czekolady" Carli Bardi, z moimi zmianami
Składniki:
- 125 g mąki pszennej
- 125 g masła, miękkiego
- 70 g cukru
- 1 łyżeczka cukru waniliowego
- 1/8 łyżeczki soli
- 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
- 50 g suszonych wiśni, pokrojonych na ćwiartki
- 60 g gorzkiej czekolady, posiekanej

Masło utrzeć z cukrem oraz cukrem waniliowym. Stopniowo wsypywać mąkę, sól oraz proszek do pieczenia, miksując do całkowitego połączenia. Na koniec wsypać czekoladę i suszone wiśnie, wymieszać. Blachę wyłożyć papierem do pieczenia. Formować ciastka wielkości orzecha włoskiego i lekko spłaszczać. Piec w temp. 190°C przez ok. 15 minut. Przed zdjęciem z blachy odczekać 5 minut. Smacznego!


17 września 2013

Sałatka brokułowa z wędzonym serem

Sałatki makaronowe należą do moich ulubionych. Potrafią zastąpić mi każdy posiłek, od śniadania po kolację. Można do nich dorzucić ulubione warzywa, zrobić wersję wegetariańską albo z mięsem. Dzisiejsza sałatka brokułowa zawiera moją ulubioną kukurydzę i czerwoną cebulę, które stanowią świetny dodatek smakowy, jak i kolorystyczny. Sałatka jest wyrazista w smaku dzięki wędzonemu żółtemu serowi i sosowi czosnkowemu. To moja pierwsza i z pewnością nie ostatnia sałatka z brokułem w roli głównej.

Przepis z Wielkiego Żarcia, z moimi zmianami
Składniki:
- 1 szklanka drobnego makaronu
- 1 brokuł
- 1 czerwona cebula
- 3 jajka, ugotowane na twardo
- 150 g wędzonego sera
- puszka kukurydzy
Sos czosnkowy:
- 2 łyżki jogurtu naturalnego
- 2 łyżki majonezu
- 1/2 łyżeczki oregano
- 1 ząbek czosnku, rozgnieciony 

Składniki na sos mieszamy i odstawiamy do lodówki. Makaron gotujemy al dente. Brokuła dzielimy na mniejsze różyczki i gotujemy w osolonej wodzie przez ok. 10 minut. Ugotowane jajka oraz czerwoną cebulę kroimy w drobną kostkę. Ser ścieramy na tarce. Mieszamy makaron z brokułem, cebulą, kukurydzą, jajkami oraz serem. Doprawiamy do smaku świeżo mielonym pieprzem i solą. Polewamy sosem i całość mieszamy. Smacznego!

11 września 2013

Kruche ciasto z malinami i budyniową pianką

Poniższe ciasto to prawdziwe odkrycie tego lata. Owoce zatopione w delikatnej i dość nietypowej piance smakują na prawdę dobrze. Zrobiłam je z malinami, ale myślę, że z borówkami czy z jagodami musi być również pyszne. 

Przepis z Moich Wypieków
Składniki na blachę o wymiarach 33X20 cm:
Kruche ciasto:
- 2,5 szklanki mąki pszennej
- 250 g masła
- 5 żółtek
- 2 łyżeczki proszku do pieczenia
- 3 łyżki cukru
Budyniowa pianka:
- 5 białek
- opakowanie cukru waniliowego
- 1 szklanka cukru
- 2 opakowania budyniu waniliowego bez cukru
- 1/2 szklanki oleju
Ponadto:
- 500 g malin

Składniki na kruche ciasto zagnieść i podzielić na dwie równe części. Schłodzić przez minimum 30 min. w lodówce. Blachę wyłożyć papierem do pieczenia. Wyłożyć spód formy połową ciasta. Podpiec na złoty kolor w piekarniku nagrzanym do 190°C przez 20 minut. Odstawić do wystygnięcia. Białka ubić na sztywno, a następnie dodawać po łyżce cukru i cukru waniliowego cały czas ubijając. Nie przerywając ubijania dodawać powoli budyń, a na koniec strużką wlewać olej. Na podpieczony spód wyłożyć pianę. Ułożyć maliny (otworkami do góry). Na wierzch zetrzeć resztę ciasta. Piec w temp. 190°C przez 30 - 40 minut. Po wyjęciu ostudzić. Smacznego!

31 sierpnia 2013

Muffiny z musli

Z ręką na sercu mogę przyznać, że to jedne z najlepszych muffin jakie upiekłam. Idealnie słodkie, idealnie wilgotne, pełne orzechów i suszonych owoców. To od Was zależy jakiej mieszanki płatków i bakalii użyjecie. Ja użyłam domowego musli, bez dodatku cukru. Jeśli zdecydujecie się na kupne, które zazwyczaj jest dosładzane, proponuję zmniejszyć ilość cukru, aby muffinki nie wyszły za słodkie. Początek roku szkolnego tuż tuż, a takie babeczki z musli to dobry pomysł na drugie śniadanie do szkoły. Polecam!

Składniki:
- 2 szklanki mąki
- 1 szklanka musli
- 3/4 szklanki brązowego cukru
- 2 płaskie łyżeczki proszku do pieczenia
- 1 łyżka cukru waniliowego
- 1 szklanka mleka
- 1 jajko
- 1/2 szklanki oleju

Mąkę mieszamy z musli, cukrem, proszkiem do pieczenia i cukrem waniliowym. Mleko mieszamy z jajkiem i olejem. Składniki "suche" łączymy z "mokrymi" za pomocą łyżki. Blachę do muffin wykładamy papilotkami i nakładamy równe porcje ciasta. Po wierzchu posypujemy odrobiną brązowego cukru. Pieczemy w temp. 190°C przez ok. 25 minut. Smacznego!

27 sierpnia 2013

Zapiekanka prowansalska

W tym roku moja wakacyjna kuchnia stoi pod znakiem słodkich wypieków. Na obiady serwuję zazwyczaj sprawdzone dania, rzadko sięgam po nowości. Ostatnio skusiłam się jednak na zapiekankę prowansalską. Zachwyciłam się jej pięknymi kolorami, a następnie smakiem. Kupując do niej składniki warto pamiętać, aby warzywa był równej wielkości, wówczas będzie się na prawde ładnie prezentować. Na obiad bądź kolację, zdecydowanie warto ją zrobić.

Przepis z bloga W sezonie
Składniki:
- 4 czerwone papryki
- 5 dużych ziemniaków
- 5 dużych pomidorów
- 4 duże młode cebule
- oliwa z oliwek
- sól morska
- zioła prowansalskie

Paprykę pieczemy w piekarniku rozgrzanym do 200°C aż skórka stanie się ciemnobrązowa. Następnie przekładamy ją na chwilę do lodowatej wody, a potem zdejmujemy skórkę. Kroimy paprykę w drobną kostkę i przekładamy na dno naczynia żaroodpornego. Ziemniaki, pomidory i cebulę kroimy w cienkie plastry. Układamy ciasno na sztorc w naczyniu. Całość polewamy oliwą oraz posypujemy solą i ziołami prowansalskimi. Pieczemy w temp. 170°C przez 1,5 - 2 h, co jakiś czas sprawdzając czy warzywa są już odpowiedni miękkie. Smacznego!

16 sierpnia 2013

Sernik na serkach homogenizowanych

Nie raz pisałam o swojej miłości do serników. Dla mnie to ciasta numer jeden. Najbardziej lubię te zbite, ciężkie, z cieniutkim spodem i odrobiną lukru na wierzchu. Za to dziś przedstawiam Wam sernik w zupełnie innej odsłonie - lekka niczym chmurka masa serowa wręcz rozpływa się w ustach. Do tego dwie warstwy kakaowego ciasta. Jestem na tak!

Składniki na tortownicę o średnicy 24 cm
Ciasto:
- 200 g masła
- 2,5 szklanki mąki
- 3/4 szklanki cukru
- 2 żółtka
- 2 łyżeczki proszku do pieczenia
- 2 łyżki ciemnego kakao
Masa serowa:
- 600 g serków homogenizowanych waniliowych
- 1/2 szklanki cukru
- 100 g masła, rozpuszczonego
- 1 budyń waniliowy
- 2 białka, ubite na sztywna pianę

Składniki na ciasto zagniatamy i schładzamy ok. 1 h w lodówce. Serki miksujemy z cukrem, masłem i budyniem. Na koniec dodajemy pianę z białek i delikatnie mieszamy. Tortownicę wykładamy papierem do pieczenia. Spód formy wykładamy połową ciasta, na to wylewamy masę serową, na wierzch ścieramy pozostałe ciasto. Pieczemy w temp. 180°C przez ok. 50 minut. Po wyjęciu z piekarnika, pozostawiamy ciasto do schłodzenia. 

06 sierpnia 2013

Ciasto "Styropian"

Odkąd tylko pamiętam, moja babcia nie piecze serników. Robi najlepsze na świecie ucierane ciasto z jabłkami albo piegusa, ale nigdy serniki. Aż tu nagle, w czasie rodzinnego spotkania na stole pojawia się "sernik" a ja nie mogę wyjść z podziwu. Tak jak i większość domowników, dałam się nabrać, bo serwowane ciasto nie było sernikiem. Taki mały "oszukaniec" nazywa się styropian, a masa, która do złudzenia przypomina masę serową, to nic innego, jak wiórki kokosowe wymieszane z jogurtem. Powiedziałabym, że to taka lżejsza wersja tradycyjnego sernika, a zjedzenie kolejnego kawałka nie sprawia problemu, szczególnie, gdy z przepisu wychodzi duża blacha ciasta.

Składniki na blachę o wymiarach 24X40
Ciasto kruche:
- 3 szklanki mąki tortowej
- 1/2 szklanki cukru
- 2 łyżeczki proszku do pieczenia
- 200 g masła
- 5 żółtek
Masa:
- 1 L ulubionego jogurtu (daję brzoskwiniowy)
- 5 ubitych na sztywno białek
- 1/2 szklanki cukru
- budyń waniliowy
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia
- 200 g wiórek kokosowych

Składniki na ciasto zagnieść i schłodzić przez min. 1 h w lodówce. Jogurt zmiksować z cukrem, proszkiem do pieczenia oraz budyniem, Na koniec wsypać wiórki i dokładnie wymieszać. Blachę wyłożyć papierem do pieczenia. Ciasto podzielić na pół. Wyłożyć spód blachy jedną częścią ciasta, na to wylać masę, a na wierzch zetrzeć pozostałe ciasto. Piec w temp. 170°C  przez ok. 1 h. Upieczone ciasto pozostawić do całkowitego wystygnięcia. Smacznego!

28 lipca 2013

Cookies - ciasteczka amerykańskie

Jeśli miałabym określić, co oznacza dla mnie termin "amerykańskie ciastka" powiedziałabym, że to  kruche ciastka z dodatkiem orzechów i czekolady, przechowywane przez panie domu w dużych słoikach lub ozdobnych puszkach. Właśnie takie są ciastka, na które przepis znajdziecie poniżej. Cynamon jest w nich bardzo wyczuwalny, więc jeśli nie przepadacie za tą korzenną przyprawą, proponuję zmniejszyć jej ilość o połowę.

Przepis z "Encyklopedii wypieków i pieczenia"
Składniki:
- 150 g masła
- 125 g cukru
- 400 g mąki
- 2 jajka
- 100 g czekolady deserowej, połamanej na małe kawałki
- 50 g orzeszków ziemnych
- 1 łyżeczka proszku
- 0,5 - 1 łyżeczka cynamonu

Masło utrzeć z cukrem i jajkami na gładką masę. Mąkę wymieszać z proszkiem oraz cynamonem. Dodawać stopniowo do masy maślano - jajecznej i dokładnie miksować. Na sam koniec wsypać orzechy oraz czekoladę. Wyrobić całość ręcznie lub za pomocą miksera. Blachę wyłożyć papierem do pieczenia. Nakładać równe porcje ciasta, formując ciasteczka. Piec w temp. 200ºC przez ok. 14 minut. Smacznego!

18 lipca 2013

Cytrynowe mini-serniczki z jagodami

Najpierw były jagody. Potem miały być domowe jagodzianki. A z piekarnika wyszły mini-serniczki. Dodatek cytryny cudownie "orzeźwia" masę serową i idealnie współgra z leśnymi jagodami. Pyszny deser, do przygotowania w oka mgnieniu. Przepis wędruje do akcji Jagodowo Nam!

Składniki:
- 500 g sera mielonego 3-krotnie
- 7 łyżek cukru
- 2 jajka
- skórka otarta z połowy cytryny
- 120 g ciastek digestive
- 60 g masła, roztopionego
- szklanka jagód

Ciastka pokruszyć i  wymieszać z masłem do konsystencji "mokrego piasku". Wyłożyć mieszanką spód 15 papilotek i umieścić je w formie na muffiny. Ser zmiksować z cukrem, jajkami oraz skórką z cytryny. Dodać połowę jagód i wymieszać. Nałożyć równe porcje masy na przygotowane spody. Następnie poukładać na wierzchu pozostałe jagody. Piec w temp. 165°C  przez ok. 25 minut. Smacznego!



13 lipca 2013

Pyry z gzikiem

Pochwała prostoty rodem z Wielkopolski. W połączeniu twarogu z gotowanymi młodymi ziemniaczkami zakochałam się w zeszłe wakacje, podczas poznańskiego OFDSu. Pyry z gzikiem najlepiej smakują mi w asyście świeżych sałatek albo tej szwedzkiej sałatki z ogórka. Proporcje należy dobierać według własnego uznania i apetytu. Jeśli jeszcze nie robiliście, spróbujcie koniecznie! 

Składniki:
- młode ziemniaki, średniej wielkości
- 25 dag twarogu
- 5 łyżek śmietany
- pęczek szczypiorku, posiekany
- sól i pieprz

Ziemniaki szorujemy i gotuejmy w osolonej wodzie. Twaróg rozdrabniamy, mieszamy ze śmietaną szczypiorkiem oraz doprawiamy do smaku solą i pieprzem. Ugotowane ziemniaki kroimy na pół, na każdą połówkę nakładamy twaróg. Smacznego!

27 czerwca 2013

Ciastka Anzac

Nie wiem, jak taka fanka ciastek owsianych jak ja uchowała się bez zrobienia ciasteczek Anzac. Zwane również "ciastkami żołnierzy", w czasie I wojny światowej był wysyłane przez Australijki dla swoich mężów i synów walczących w Australian and New Zealand Corps. Można je przechowywać przez bardzo  długi czas, początkowo chrupiące, z każdym kolejnym dniem stają się coraz bardziej miękkie.

Przepis z Good Food
Składniki:
- 85 g płatków owsianych górskich
- 85 h wiórków kokosowych
- 85 g cukru
- 100 g mąki pszennej
- 100 g masła
- 1 łyżka golden syrup lub miodu
- 1 łyżeczka sody

W rondelku roztopić masło, dodać golden syrup i wymieszać. Sodę rozpuścić w 2 łyżkach wrzącej wody i wlać do masła. Mąkę wymieszać z cukrem, płatkami oraz wiórkami. Połączyć zawartość rondelka z "suchymi" składnikami. Lepić kulki wielkości orzecha włoskiego, przekładać na blachę wyłożoną papierem do pieczenia i lekko rozpłaszczać. Piec w temp. 180°C przez 8 - 10 minut. Przed zdjęciem z blachy odczekać chwilkę. Smacznego!

18 czerwca 2013

Młoda kapusta

Czekam na nią cały rok, a gdy tylko się pojawi, mogłabym jeść na okrągło. Młoda kapusta. W internecie można znaleźć mnóstwo sposobów na jej przygotowanie. W moim domu zawsze była gęsta, z dodatkiem przesmażonego boczku i dużej ilości świeżego koperku. Najlepiej podawać ją razem z młodymi ziemniaczkami i ulubionym kotletem. Prosty, tradycyjny obiad, który zasmakuje każdemu. 

Składniki:
- 1 młoda kapusta
- 200 g boczku wędzonego
- 1 łyżka octu
- 1-2 łyżki mąki
- szczypta soli
- sól i pieprz
- duży pęczek koperku, posiekany

Kapustę siekamy, myjemy, przekładamy do garnka, zalewamy wodą i gotujemy do miękkości. Boczek kroimy, przesmażamy, na koniec dodając mąkę i robiąc zasmażkę. Dodajemy ją do kapusty. Doprawiamy octem oraz cukrem, solą i pieprzem do smaku. Na koniec dodajemy koperek i całość mieszamy. Smacznego!

13 czerwca 2013

Koktajl bananowy

Śniadanie jest najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia, a jednak tak często zdarza nam się je omijać.  Kiedy nie mam czasu, żeby przysiąść na 5 minut i coś zjeść, przygotowuję koktajl. A jak na śniadanie, to z dodatkiem rozpuszczalnej kawy i czekolady, które dadzą nam "kopa".

Przepis z "Nigella Ekspresowo" Nigelli Lawson:
Składniki:
- 1 zamrożony banan, obrany i pokrojony na cząstki
- 150 ml mleka
- 3 łyżeczki rozpuszczalnej czekolady
- 1 łyżeczka kawy rozpuszczalnej

Wszystkie składniki umieszczamy w blenderze i miksujemy na gładką masę. Smacznego!

06 czerwca 2013

Placuszki z bananami

Lubię długie, leniwe śniadania przygotowywane bez pośpiechu, niestety rzadko kiedy mogę na nie sobie pozwolić. Jeśli już nadarzy się taka okazja, przygotowuję placki. Racuszki, cienkie jak bibułka naleśniki, amerykańskie pancakes albo grube placuszki - lubię je wszystkie. Dziś bardzo proste placuszki z bananami. Dzięki temu, że dodajemy rozgniecionego banana są nieco "wilgotne" w środku. Polane sosem czekoladowym albo posmarowane Nutellą stanowią idealna propozycję na niespieszne śniadanie.

Przepis z "Pyszne 25" Anny Starmach
Składniki:
- 150 g mąki
- 75 ml mleka
- 1 jajko
- 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
- 1 duży banan, rozgnieciony
- 1 łyżka brązowego cukru

Wszystkie składniki dokładnie mieszamy za pomocą miksera. Na niewielkiej ilości oleju smażymy placuszki i przekładamy je na talerz. Przed podaniem możemy polać sosem czekoladowym i posypać wiórkami kokosowymi. Smacznego!

30 maja 2013

Brownie z kajmakiem

Uwaga! Dziś wpis dla prawdziwych łasuchów. Zawsze, gdy mam ochotę na mega czekoladowe ciasto sięgam po brownie. Bardzo lubię jego nieco zakalcowatą strukturę, a jeden kawałeczek potrafi zaspokoić potrzebę słodkiego na bardzo długo. Dzisiejsze brownie powstało nieco przypadkowo - już miałam kroić gotowe brownie na kawałki, gdy pomyślałam, że warto posmarować je po wierzchu kajmakiem i posypać prażonymi orzechami laskowymi. Efekt? Wyszło słodkie, nawet bardzo, ale za to jakie pyszne! 

Przepis ze "Złotej księgi czekolady" Carli Bardi, z moimi zmianami
Składniki na tortownicę o średnicy 26 cm:
- 200 g czekolady deserowej lub gorzkiej
- 4 jajka
- 200 g mąki 
- 240 g masła
- 1 łyżeczka esencji waniliowej
- 250 g cukru
- 1,25 łyżeczki proszku do pieczenia
- szczypta soli
- 400 g masy kajmakowej
- 50 g orzechów laskowych, uprażonych i posiekanych

Czekoladę rozpuścić w kąpieli wodnej, chwilkę przestudzić. Mąkę wymieszać z proszkiem do pieczenia i solą. Masło utrzeć z cukrem i esencją waniliową. Dodawać po jednym jajku, nie przerywając ucierania. Wlać czekoladę i wymieszać. Na koniec dodać "suche" składniki i całość dokładnie połączyć. Ciasto wylać na blachę wyłożoną papierem do pieczenia. Piec w temp. 180°C przez 30 - 35 minut. Po wyjęciu z piekarnika ostudzić, a następnie posmarować kajamakiem i posypać orzechami. Smacznego! 

17 maja 2013

Migdałowe biscotti z czekoladą


Od momentu, gdy zrobiłam swoje pierwsze biscotti, zakochałam się w tych włoskich sucharkach. Tym razem przedstawiam Wam je w odsłonie migdałowo-czekoladowej. W puszce można je przechowywać przez wiele dni, a gdy tylko najdzie nas ochota, rozkoszować się ich smakiem.

Przepis z "Kuchnia włoska", wydawnictwo Parragon
Składniki:
- 1 jajko
- 100 g cukru
- 150 g mąki
- 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
- 1/2 łyżeczki aromatu waniliowego
- 1 łyżeczka cynamonu
- 50 g gorzkiej czekolady, posiekanej
- 60 g płatków migdałowych, uprażonych  

Jajko ubić z cukrem i aromatem waniliowym. Dodać mąkę, proszek do pieczenia, cynamon i delikatnie wymieszać. Na sam koniec wsypać czekoladę oraz płatki migdałowe. Ciasto przełożyć na oprószony mąką blat i uformować wałek długości ok. 25 cm i szerokości ok. 3 cm. Przełożyć go na blachę wyłożoną papierem do pieczenia i piec przez 20-25 minut w temp. 180ºC. Następnie wyjąć, odczekać 5 minut i pokroić na ukośne plastry. Przełożyć je na blachę i piec 15 minut, odwracając w trakcie pieczenia. Po wyjęciu z piekarnika odczekać 5 minut i przełożyć na kratkę. Smacznego!


12 maja 2013

Pieczony indyk w glazurze miodowo-musztardowej

Znalezienie dobrej wędliny graniczy nieraz z cudem. Na szczęście zrobienie domowej nie stanowi żadnego problemu, a walory smakowe są nieporównywalne z taką ze sklepu. Do tej pory moim numerem jeden był ten pieczony schab ze śliwką. Ostatnio postawiłam jednak na drób, a konkretniej na pierś z indyka, która zbyt rzadko gości w mojej kuchni. Pieczona w słodkiej miodowej marynacie świetnie nadaje się na kanapki, jak i na obiad. Kupiłam sporą, około kilogramową pierś, dzięki czemu mogłam cieszyć się smakiem domowej wędliny przez bardzo długi czas. Z uwag technicznych, ja indyka piekłam o wiele dłużej, niż zostało to zalecone w przepisie, jednak czas należy dostosować do wielkości porcji, na jaką się zdecydujecie.

Przepis z  bloga Tuna Cooking
Składniki:
- 1 pierś z indyka
- 2 łyżki miodu
- 1 łyżka octu winnego
- 2 łyżki musztardy Dijon
- 1/2 łyżeczki soli
- sok z połowy cytryny

Miód podgrzać, dodać ocet, musztardę, sól oraz sok z cytryny i wymieszać. Pierś przełożyć do rękawa do pieczenia, wlać marynatę, zawiązać i wstawić do lodówki na całą noc. Piekarnik rozgrzać do 180°C. Piec indyka w rękawie przez 30 minut, następnie rozciąć i piec kolejne 30 minut lub dłużej, polewając co jakiś czas powstałym sosem. Wyjąć z piekarnika i odczekać ok. 10 minut przed pokrojeniem. Smacznego!

05 maja 2013

Sernik z lemon curd

Kolejny sernik na blogu, tym razem w nieco bardziej letniej wersji. Chrupiący spód, zbita serowa warstwa i orzeźwiający lemon curd na wierzchu. Prawdziwa gratka dla wszystkich fanów serników i angielskiego kremu cytrynowego. Koniecznie do wypróbowaniu! 

Przepis z Moich Wypieków
Składniki na tortownicę o średnicy 20 cm:
Spód:
- 250 g ciastek pełnoziarnistych
- 110 g masła, rozpuszczonego
Masa serowa:
- 750 g twarogu 3-krotnie mielonego
- 3 jajka
- pół szklanki cukru
- 2 łyżeczki skórki otartej z cytryny
Lemon curd:
- 45 g masła, rozpuszczonego i ostudzonego
- pół szklanki cukru
- 1 jajko, roztrzepane
- 1 łyżeczka skórki otartej z cytryny
- 2 łyżki soku z cytryny

Ciastka rozdrobnić w malakserze i połączyć z masłem. Tortownicę wyłożyć papierem do pieczenia. Dno formy wyłożyć ciastkami i wstawić do lodówki na 30 minut. Ser zmiksować z cukrem i skórką cytryny. Stopniowo dodawać jajka cały czas mieszając. Wylać masę na spód i wstawić do piekarnika nagrzanego do 180°C. Piec przez ok. 60 minut. Wystudzić sernik w lekko uchylonym piekarniku. W tym czasie przygotować lemon curd. Wszystkie składniki dokładnie zmiksować w miseczce. Następnie umieścić ją na rondelku z gotującą wodą. Gotować w kąpieli wodnej, aż krem zgęstnieje. Lekko przestudzić. Na wystudzonym serniku rozsmarować lemon curd. Schłodzić w lodówce przez minimum 4 h, a najlepiej przez całą noc. Smacznego!

29 kwietnia 2013

Migdałowe ciastka owsiane

Ciastka owsiane zawsze należały do moich ulubionych. Lubię wszystkie, od zwykłych owsianych, jak te "całuski", po wersje z czekoladą, np. te albo z ziarnami, jak te. Dziś przepis na ciastka owsiane o bardzo wyczuwalnym migdałowym aromacie z przepisu jednej z jurorek polskiej edycji programu Master Chef, Anny Starmach. Jej książka przypadkowo znalazła się w moich rękach i muszę przyznać, że znalazłam w niej kilka naprawdę ciekawych propozycji. Wracając jednak do ciastek, jeśli lubicie migdały, to koniecznie musicie je zrobić. Rodzynki można zastąpić innymi drobnymi bakaliami, np. żurawiną. Wiele owsianych ciastek już upiekłam, a te w moim rankingu plasują się na bardzo wysokiej pozycji.

Przepis z "Pyszne 25" Anny Starmach, z moimi zmianami
Składniki:
- 100 g mąki
- 50 g płatków owsianych
- 100 g mielonych migdałów
- 90 g brązowego cukru
- 100 g masła
- 50 g rodzynek
- 1 jajko
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia

Masło utrzeć z cukrem i jajkiem. Dodać pozostałe składniki, oprócz rodzynek, wymieszać mikserem. Na sam koniec dodać rodzynki i ponownie wymieszać. Układać porcje ciasta wielkości orzecha włoskiego na blasze wyłożonej papierem do pieczenia, lekko spłaszczać. Piec ciastka w temp. 190°C  przez ok. 15 minut. Odczekać chwilkę przed zdjęciem z blachy. Smacznego!

24 kwietnia 2013

Pieczone udka w sosie miodowo-cytrynowym

Ostatnio naszła mnie ochota na pieczonego kurczaka, ale brakowało mi pomysłu na jego przyrządzenie. Przypadkowo trafiłam na ten przepis i wiedziałam, że to będzie strzał w dziesiątkę. Połączeniu  słodkiego miodu i kwaśnej cytryny jest genialne. Bardzo proste danie, przy którym nie napracujecie się za wiele, a z pewnością ucieszy Wasze kubki smakowe.

Przepis z bloga Chilli&Tonka
Składniki:
- 5 udek z kurczaka, pozbawionych skóry
- 2 ząbki czosnku, rozgniecione
- sok i skórka z cytryny
- 1,5 łyżki miodu
- 1,5 łyżki oliwy
- 1 łyżeczka suszonego rozmarynu
- sól i pieprz

Kurczaka doprawić solą i pieprzem. Krótko obsmażyć udka na patelni. W garnuszku podgrzać miód, oliwę, czosnek oraz sok i skórkę z cytryny. Kurczaka przełożyć do dużego żaroodpornego naczynia. Polać sosem i posypać rozmarynem. Wstawić do piekarnika rozgrzanego do 190°C i piec ok. 50-60 minut. W czasie pieczenia polewać sosem i obracać udka kilka razy. Smacznego!

17 kwietnia 2013

Chlebek bananowy z orzechami i kawą

Straciłam już rachubę, ile rozmaitych chlebków bananowych upiekłam. Pokazywałam Wam już wersję z czekoladą oraz z jabłkiem, natomiast dziś zapraszam na wersję z orzechami i kawą. Wypatrzyłam ten przepis w "Nigellissima" i chociaż mój poprzedni chlebek bananowy z przepisu Nigelli mnie nie zachwycił, tak ten zaspokoił moje kubki smakowe w 100%. Jak większość chlebków bananowych, sprawdzi się zarówno na drugie śniadanie, jak i na deser. Jeśli jeszcze nie piekliście chlebka bananowego, ten przepis jest dla Was.

Przepis z "Nigellissima" Nigelli Lawson, z moimi zmianami
Składnik na formę o długości 24 cm:
- 150 ml oleju
- 3 średnie dojrzałe banany, rozgniecione
- 1 łyżeczka ekstraktu waniliowego
- szczypta soli
- 4 łyżeczki rozpuszczalnego espresso
- 120 g cukru
- 130 g mąki pszennej
- 40 g mąki orkiszowej
- 1/2 łyżeczki sody
- garść orzechów włoskich, posiekanych 
- 2 jajka

Banany ugnieść z ekstraktem oraz solą. Następnie dodać olej i jajka, po czym wymieszać mikserem. Wsypać cukier, sodę, espresso oraz mąki i całość ponownie wymieszać. Na sam koniec dodać orzechy. Blachę wyłożyć papierem do pieczenia. Wlać ciasto i wstawić do piekarnika nagrzanego do 170°C. Piec przez 50-60 minut. Smacznego!

10 kwietnia 2013

Spaghetti a'la carbonara

Dziś krótki post, a w nim przepis na szybkie spaghetti a'la carbonara. Chociaż daleko jej do włoskiego oryginału, nadal smakuje świetnie. Jej przygotowania zajmie Wam tyle, co ugotowanie makaronu. Na szybki i prosty obiad - idealna.

Przepis z Ucztowisko
Składniki:
- 200 ml śmietany kremówki
- 2 ząbki czosnku, rozgniecione
- kilka cienkich plasterków pancetty lub wędzonego boczku, pokrojonych w kostkę
- mały pęczek natki pietruszki, posiekanej
- ser parmezan lub pecorino, starty 
- 1 żółtko
- świeżo mielony pieprz

Wrzuć makaron do osolonej wrzącej wody. W czasie gotowania makaronu, podsmaż boczek na odrobinie oliwy, dorzuć czosnek i wymieszaj. Wlej połowę śmietanki, pozostałą wymieszaj z odrobiną tartego sera, natką oraz żółtkiem. Dodaj do pozostałych składników, wymieszaj i dopraw do smaku pieprzem. Ugotowany makaron wymieszaj z sosem. Przed podaniem, każda porcję posyp serem i natką. Smacznego!

05 kwietnia 2013

Chleb pszenny bez wyrabiania

Witam Was serdecznie po świętach! Po godzinach stania przy garnkach w okresie przedświątecznym, nie jedna pani domu ma dość przygotowywania skomplikowanych i pracochłonnych dań. Dziś przedstawiam Was przepis na  pszenny chleb, który praktycznie robi się sam. Będziecie potrzebować tylko 4 składników, miski, drewnianej łyżki i garnka rzymskiego. Chleb na pewno Wam się uda, nawet jeśli stawiacie pierwsze kroki w pieczeniu domowego pieczywa. Dla mnie zapach świeżo upieczonego bochenka nie ma sobie równych.

Przepis z bloga Pod beskidzkim niebem 
Składniki:
- 500 g mąki pszennej
- 350 ml wody
- 2 łyżeczki soli
- 5 g drożdży suszonych

Wsypać mąkę, sól oraz drożdże do miski, zalać wodą i całość wymieszać łyżką. Przykryć folią spożywczą i wstawić do lodówki na 12-24 h. Po tym czasie wyjąć ciasto na oprószony mąką blat oraz rozciągnąć na kształt kwadrata. Dwa przeciwległe boki nałożyć na siebie, następnie kolejne dwa. Oprószyć chleb mąką i przełożyć do koszyczka bądź miski wysypanej mąką. Odstawić do wyrośnięcia na 30-60 minut. Garnek rzymski umieścić w zimnym piekarniku, który należy rozgrzać do temp. 225°C. Gdy chleb wyrośnie, delikatnie przełożyć go do rozgrzanego garnka. Piec pod pokrywką 25-30 minut, następnie zdjąć i dopiekać kolejne 15 minut. Wyjąć garnek z piekarnika, chwilkę odczekać i wyjąć z niego chleb. Smacznego!

28 marca 2013

Mazurek fistaszkowy

Dziś kolejna nietypowa odsłona wielkanocnego dania, tym razem na słodko. Chociaż mazurek kajmakowy z bakaliami to mój zdecydowany numer jeden, w tym roku chciałam spróbować jakiejś oryginalnej wersji. Akurat tak się zdarzyło, że w moje ręce wpadł słoik masła orzechowego. Fistaszkowy mazurek? Czemu nie! Kruchy spód i słodko-słone wykończenie. Mazurek nowoczesny i z pewnością warty wypróbowania.

Przepis z Moich Wypieków
Składniki na 2 kwadratowe formy o boku 20 cm:
Ciasto:
- 350 g mąki pszennej
- 200 g masła
- 50 g cukru pudru
- 1 łyżka kwaśnej śmietany
- 2 żółtka
Krem orzechowy:
- 150 g masła orzechowego
- 150 g mascarpone lub serka kremowego
- 100 g białej czekolady, roztopionej
Wierzch:
- orzeszki ziemne
- 150 g mlecznej czekolady, roztopionej

Składniki na ciasto zagnieść i wstawić do lodówki na minimum 1 h. Po tym czasie podzielić na pół i wylepić dno foremek wyłożonych papierem do pieczenia. Piec w temp. 200°C przez ok. 20 minut. W tym czasie zmiksować mascarpone bądź serek z masłem orzechowym. Dodać przestudzoną czekoladę i wszystko wymieszać. Na ostudzonych spodach rozsmarować krem. Posypać równomiernie orzeszkami i zrobić kleksy z czekolady. Całość schłodzić. Smacznego!

22 marca 2013

Rolada szpinakowa z wędzonym łososiem

Wielkanoc tuż tuż. Codziennie wertuję stosy przepisów na świąteczne mazurki, baby, faszerowane jajka i sałatki. Jak co roku zastanawiam się, co przygotować. Dziś mam dla Was nietypową propozycję na wielkanocny stół - roladę szpinakową. Od momentu, kiedy spróbowałam jej na przyjęciu u mojego kolegi, wiedziałam, że koniecznie muszę ją zrobić. Miałam małe obawy, bo nigdy nie robiłam rolady, ale przepis okazał się łatwy i bez problemu każdy sobie z nim poradzi. Szpinakowa rolada z kremowym serkiem wzbogaconym o świeży koperek oraz odrobinę chrzanu dla ostrości, a do tego wędzony łosoś - idealna kompozycja smaków. A może warto wzbogacić nasz wielkanocny stół o taką pyszną przekąskę? 

Składniki:
- 450 g mrożonego szpinaku
- 4 jajka, oddzielnie białka i żółtka
- 2 ząbki czosnku, zmiażdżone
- 200 g kremowego serka
- mały pęczek koperku
- 1-2 łyżeczki chrzanu
- 150 g łososia
- pieprz i sól

Czosnek krótko smażymy na tłuszczu (najlepiej na maśle), dodajemy szpinak i smażymy, aż cała woda odparuje. Doprawiamy pieprzem i solą, studzimy. Białka ubijamy na sztywno. Żółtka dodajemy do szpinaku, a następnie delikatnie dodajemy ubite białka. Dużą blachę (ja użyłam nieco mniejszej od piekarnikowej) wykładamy papierem do pieczenia. Szpinak przekładamy na blachę i wyrównujemy powierzchnię. Pieczemy w temp. 200°C przez ok. 20 minut. W tym czasie mieszamy serek z koperkiem oraz chrzanem. Upieczony placek ostudzić i przełożyć na folię aluminiową. Posmarować serkiem, ułożyć plastry łososia, posypać pieprzem i zawinąć w roladę. Schłodzić w lodówce przez kilka godzin. Smacznego!

16 marca 2013

Comfort food - szarlotka

Każdy ma czasami taki dzień, kiedy ma ochotę zaszyć się w domowych pieleszach i zapomnieć o całym świecie. Ja chwytam wówczas za książkę albo dobry film, zaparzam herbatę i wskakuję pod koc. Do pełni szczęścia brakuje mi tylko domowego ciasta, takiego prawdziwego comfort food. Pod tym pojęciem kryje się dla mnie szarlotka. Prosta krucha szarlotka z jabłkami. Od lat robi ją moja Mama, dlatego tak bardzo kojarzy mi się z ciepłem, spokojem i beztroską. W kategorii ciast z jabłkami, zawsze będzie na pierwszym miejscu.

Składniki na blachę o wymiarach 24x40
- 3 szklanki mąki
- 3/4 szklanki cukru
- 1 kostka margaryny
- 2 łyżki śmietany
- 3 żółtka
- cukier waniliowy (32g)
- 2 łyżeczki proszku do pieczenia
- 1,5 kg jabłek

Składniki na kruche ciasto zagnieść i wstawić do lodówki na min. 1/2 h. Jabłka obrać, pokroić w kostkę i uprażyć. Formę wyłożyć papierem do pieczenia, połową ciasta wylepić dno, resztę schować do lodówki. Podpiec spód przez ok. 10 minut w temp. 180°C. Następnie wyłożyć jabłka i przykryć je pozostałym ciastem. Piec w temp. 180°C przez ok. 50 minut. Smacznego!