Już jutro ostatni dzień 2011. Był on dla mnie bardzo pomyślny i zamierzam go uczcić szampańską zabawą w gronie przyjaciół. Natomiast rok blogowania podsumuję listą 10, moim zdaniem, najlepszych dań.
1. Chleb żytni razowy pełnoziarnisty - mój chleb idealny.
2. Chocolate chip muffins - ulubione muffiny (nie tylko w tym roku), mocno czekoladowe.
3. Ciasto Krówka - w lutym robiłam je hurtowo, miodowe placki przełożone kremem, pycha!
4. Soczewica po indyjsku - klasyk w mojej kuchni.
5. Schab faszerowany śliwkami - najlepszą zachęta będzie chyba fakt, że w te święta zjadłam cały kilogram schabu sama. Nie ma dla mnie lepszego.
6. Krem z pieczonych warzyw - aksamitny, bardzo aromatyczny, koniecznie zróbcie!7. Orzeźwiający sos ziołowy - do pieczonych mięs, warzyw, sałatek lub do bezpośredniego spożycia.
8. Zupa meksykańska - gęsta zupa z czerwonej fasoli, papryki i kukurydzy. Viva la Mexico!
9. Pieczone ziemniaki po indyjsku - ostre i chrupiące, ulubione pieczone ziemniaki mojej Mamy
10. Ciasto 3 bit - z czystym sumieniem przyznaję mu miano najlepszego ciasta, koniecznie, koniecznie do zrobienia!
Chciałabym Wam również życzyć dużo pomyślności i szczęścia w nowym roku. Upartego dążenia do postawionych sobie celów, realizacji marzeń oraz samych pozytywnych wrażeń.
Agnieszka
30 grudnia 2011
24 grudnia 2011
Wesołych świąt!
22 grudnia 2011
Muffiny czekoladowe z bananami i orzechami
Przepis z Moich Wypieków
Składniki:
- 1 szklanka mąki pszennej
- 1 szklanka płatków owsianych
- 3 dojrzałe banany średniej wielkości, rozgniecione
- 2/3 szklanki cukru
- 40 ml oleju
-1 szklanka mleka
- 1 duże jajko
- 2 łyżeczki proszku do pieczenia
- 1 łyżka kakao
- 100 g gorzkiej czekolady, posiekanej
- 120 g posiekanych orzechów pekan lub włoskich
W jednym naczyniu wymieszać składniki suche: mąkę pszenną, płatki owsiane, cukier, proszek do pieczenia, kakao. W drugim naczyniu wymieszać składniki mokre: roztrzepane jajko, olej, rozgniecione banany, mleko. Zawartość obu naczyń połączyć, wymieszać, dodając na koniec posiekaną czekoladę i orzechy. Blachę do muffinek wyłożyć papilotkami. Ciasto wyłożyć do 3/4 wysokości każdej foremki. Piec około 25 minut w temperaturze 190ºC. Smacznego!
19 grudnia 2011
Pepparkakor
Całkowite przeciwieństwo pierniczków alpejskich, co nie oznacza, że gorsze. Ciasto początkowo jest dość klejące, ale po przepisowych 2 h w lodówce, praca z nim zamienia się w czystą przyjemność. Jakie są pepparkakor? Chrupiące, cieniutkie, mocno korzenne. Żałuję, że nie zachowałam kilku jako ozdoby na choinkę, szczególnie ładnie prezentowałyby się renifery.
Przepis z White Plate
Składniki:
- 150 g melasy
- 110 g masła
- 100 g brązowego cukru
- 375 g mąki
- 1/2 łyżeczki cynamonu
- 3/4 łyżeczki mielonego imbiru
- 1/4 łyżeczki proszku do pieczenia
- 1/4 łyżeczki mielonych goździków
- 1/4 łyżeczki soli
- 1 duże jajko
- 2 łyżeczki przyprawy do pierników
W małym garnuszku podgrzej melasę, masło i cukier, od czasu do czasu mieszając. Podgotuj do czasu, aż kryształki cukru się rozpuszczą. Zdejmij z ognia i odstaw na pół godziny, by przestygło. W dużej misce przesiej mąkę, proszek do pieczenia, przyprawy i sól. W środku zrób wgłębienie i dodaj jajko razem z melasą. Zagnieć ciasto (najlepiej wyręczyć się mikserem). Dodaj odrobinę mąki jeśli ciasto będzie zbyt klejące do tego, by ulepić z niego kulę. Przykryć kulę folią przezroczystą i schłodzić w lodówce ok. 2 godziny. Ciasto podzielić na kilka mniejszych części i rozwałkowywać je na oprószonej mąką stolnicy lub na silikonowej macie. Następnie wycinać foremkami dowolne kształty. Piekarnik rozgrzej do temp. 175ºC. Przełożyć pierniczki na wyłożoną papierem do pieczenia blachę. Piec przez 8-10 minut - do czasu aż brzegi pierniczków zaczną się rumienić. Smacznego!

16 grudnia 2011
Norweskie bułeczki cynamonowe

Są puszyste, maślane z cukrowo-cynamonową warstwą. Jedyna wada to fakt, że szybko tracą na świeżości, dlatego podaję proporcje na połowę porcji, bo nie wiem czy bylibyście w stanie zjeść 20 bułeczek w ciągu 2 dni.
Przepis Nigelli Lawson (z moimi zmianami)
Składniki:
Ciasto:
- 300 g mąki pszennej
- 40 g cukru
- 20 g świeżych drożdży
- 1/4 łyżeczki soli
- 50 g masła, rozpuszczonego
- 200 ml letniego mleka
- 1 jajko
Nadzienie:
- 60 g masła, bardzo miękkiego lub rozpuszczonego
- 30 g cukru białego
- 30 g cukru brązowego
- 3/4 łyżeczki cynamonu
Z połowy mleka, kilku łyżek mąki, cukru oraz drożdży zrobić zaczyn i odstawić do w ciepłe miejsce, aż zacznie "pracować". Dodać zaczyn do mąki wymieszanej z solą, wlać pozostałe mleko i wbić jajko. Dokładnie zamieszać i dodać rozpuszczone masło. Stolnicę obficie posypać mąką i wyrobić sprężyste ciasto (podsypywać mąki w razie potrzeby). Włożyć do miski, przykryć ściereczką i zostawić w ciepłym miejscu na ok. 40 minut. Składniki nadzienia dokładnie połączyć. Po tym czasie 1/3 ciasta rozwałkować na kształt formy, w której pieczemy. Przełożyć je na wyłożoną papierem do pieczenia blachę. Pozostałe ciasto rozwałkować na duży prostokąt, nałożyć nadzienie, rozsmarować je po całym prostokącie i ciasno zwinąć wzdłuż dłuższego boku. Podzielić na o 9-10 części. Ułożyć je na warstwie ciasta, zachowując odstęp( w trakcie wyrastania i pieczenia najprawdopodobniej i tak się złączą). Odstawić na ok. 15 minut do napuszczenia. Przed wstawieniem do piekarnika można posmarować roztrzepanym jajkiem. Piec w temp. 210ºC przez 20-25 minut. Najlepsze są ciepłe. Smacznego!
Jeśli nadal nie macie pomysłu na świąteczne dania, serdecznie zapraszam Was na portal Prozdrowie, na którym kilku kulinarnych blogerów, w tym także i ja, przedstawiło kilka ciekawych propozycji. Link tutaj.
13 grudnia 2011
Kapuśniaczki

A jakie są Wasze świąteczne przysmaki?
Przepis Macieja Kuronia (z moimi zmianami)
Składniki:
Ciasto:
- 500 g mąki
- 20 g drożdży świeżych
- 1 łyżeczka cukru
- 2 łyżki masła
- 250 ml mleka
- 2 żółtka
- szczypta soli
Farsz:
- 0,5 kg kapusty kiszonej
- 1 łyżka mąki
- 1 cebula,poszatkowana i zeszklona na odrobinie oleju
- 1,5 łyżki oleju
- 30 g suszonych grzybów
Grzyby moczymy co najmniej 2 h i gotujemy do miękkości. Przygotowujemy rozczyn z letniego mleka, kilku łyżek mąki, cukru oraz drożdży. Dokładnie mieszamy i odstawiamy w ciepłe miejsce. Gdy rozczyn urośnie, wlewamy go do miski z mąką oraz szczyptą soli. Dokładnie wyrabiamy, pod koniec dolewamy stopione i schłodzone masło. Wyrabiamy ciasto tak długo, aż będzie odstawało od ręki. Stawiamy w ciepłym miejscu i pozostawiamy do czasu, aż podwoi objętość. W tym czasie robimy farsz. Kapustę siekamy, dodajemy poszatkowaną i przesmażoną cebulę, grzyby oraz doprawiamy do smaku solą i pieprzem. Na koniec dodajemy mąkę i mieszamy. Gdy ciasto wyrośnie, wałkujemy na grubość 1 cm. Kroimy w pasy o długości 35-40 cm i szerokości 7-8 cm. Farsz nakładamy na prostokąty z ciasta 2 cm od brzegu. Zwijamy ciasto dość ciasno, spłaszczamy nożem i kroimy na 5-centymetrowe wałeczki. Blachę wykładamy papierem do pieczenia. Układamy paszteciki i zostawiamy jeszcze na 10-15 minut do wyrośnięcia. Gdy kapuśniaczki wyrosną, smarujemy roztrzepanym jajkiem i pieczemy 20 minut w temp. 180ºC. Smacznego!
10 grudnia 2011
Panforte di Siena
Panforte di Siena - toskańskie ciasto z bakaliami, a właściwie bakalie z ciastem, bo do prawie półkilowej mieszanki bakalii dodajecie zaledwie 60 g mąki. Bez masła i jajek. Wspaniałe połączenie skórki z pomarańczy i cynamonu. Słodkość idealnie przełamana przez ostrość kandyzowanego imbiru. Mogłabym rozpływać się nad każdym kawałeczkiem...
Przepis z "Kuchnia włoska", wydawnictwo Parragon (z moimi modyfikacjami)
Składniki na tortownicę o średnicy 24 cm:
- 125 g migdałów obranych ze skórki
- 125 g orzechów laskowych
- 50 g suszonych wiśni
- 50 g kandyzowanego imbiru
- 50 g kandyzowanego ananasa
- 100 g kandyzowanej papai
- 60 g suszonych moreli
- skórka otarta z jednej pomarańczy
- 60 g mąki
- 2 łyżki kakao
- 2 łyżeczki cynamonu
- 100 g cukru
- 175 g miodu
- cukier puder do posypania
07 grudnia 2011
Pizza chili con carne
Przepis z "Kuchnia włoska, wydawnictwo Parragon
Składniki:
Na sos pomidorowy:
- 1 łyżka oliwy
- 1 mała cebula, posiekana
- 1 ząbek czosnku, rozgnieciony
- 200 g pomidorów pelatti
- 1 łyżeczka koncentratu pomidorowego
- 1 łyżeczka suszonego oregano
- 1 liść laurowy
- świeżo mielony pieprz i sól
Rozgrzać oliwę i podsmażyć cebulę razem z czosnkiem przed 5 minut. Dodać pomidory, koncentrat pomidorowy, oregano i liść laurowy. Sos zagotować, przykryć i gotować na małym ogniu przez 20 minut, aż zgęstnieje. Liść laurowy usunąć, doprawić do smaku solą i pieprzem, odstawić do ostygnięcia.
Na ciasto:
- 20 g drożdży świeżych lub 1,5 łyżeczki suszonych
- 150 ml letniej wody
- 1 łyżeczka cukru
- 3 łyżki oliwy z oliwek
- 250 g mąki
- 1 łyżeczka soli
W misce wymieszać drożdże z woda i cukrem. Odstawić w ciepłe miejsce na 15 minut, aż na powierzchni zaczną tworzyć się pęcherzyki. Mąkę wymieszać z solą, dodać zaczyn oraz oliwę i zagnieść jednolite ciasto. Umieścić w lekko naoliwionej misce i odstawić do wyrośnięcia na ok. 1 h. Gdy urośnie uformować "krąg" i zostawić na 15 minut. Po tym czasie można nakładać farsz.
Na farsz:
- 1 łyżka oliwy
- 1 mała cebula, drobno pokrojona
- 1 ząbek czosnku, rozgnieciony
- 1 mała żółta papryka, pokrojona w drobną kostkę
- 200 g chudej mielonej wołowiny
- 1/4 łyżeczki chili w proszku
- 1/4 łyżeczki mielonego kuminu
- 200 g fasoli kidney z puszki
- 2 strączki chili jalapeno, pokrojone w krążki (opcjonalnie)
- 1 kulka mozzarelli, pokrojona w plasterki
- 2-3 łyżki startego sera gruyere (opcjonalnie)
Cebule, czosnek oraz paprykę smażyć na oliwie przez 5 minut. Zwiększyć ogień, dodać wołowinę, chili oraz kumin. Smażyć 5 minut, ciągle mieszając. Zdjąć z ognia, dodać odsączoną fasolę, doprawić do smaku solą i pieprzem. Gotowy spód do pizzy posmarować sosem pomidorowym. Wyłożyć farsz, a na wierzchu ułożyć plastry mozzarelli. Piec w temp. 200ºC przez 18-20 minut. Smacznego!
05 grudnia 2011
Pierniczki alpejskie
Dziś startuję z pierwszymi piernikami. Robione z myślą o Mikołajkach, pieczone jeszcze w listopadzie. Przyznam, że ciężko było powstrzymać się przed otworzeniem puszki i spróbowaniem. Na szczęście większość doczekała (kilka pierniczków...zniknęło w tajemniczych okolicznościach). Można je polukrować, polać czekolada lub pozostawić "suche". Nie potrafię się zdecydować, w której wersji smakują mi najbardziej. Są mięciutkie i pyszne. Przed świętami jeszcze zdążycie je zrobić.
Zrobiłam z połowy porcji i otrzymała sporą ilość pierniczków - 2 duże puszki. Jako prezent mikołajkowy, dorzucam nieco więcej zdjęć niż zwykle.
Składniki:
- 1 kg mąki pszennej
- 8 żółtek
- 3 białka
- 1,5 szklanki cukru
- 3 łyżki kakao
- 200 ml gęstej, kwaśnej śmietany
- 3 łyżeczki sody
- 4 łyżeczki przyprawy do piernika
- 250 g masła/margaryny
- 400 g miodu
W dniu pieczenia ciasto podsypać mąką, rozwałkować na grubość 3 mm i wykrawać pierniczki. Blachę wyłożyć papierem do pieczenia lub folią aluminiową, pierniczki ułożyć w pewnej odległości od siebie. Aby były błyszczące, można posmarować je białkiem. Piec w temperaturze 180ºC przez 7-12 minut. Studzić na kratce. Smacznego!
03 grudnia 2011
Banoffee pie
Składniki na tortownicę o średnicy 24 cm:
- 1 opakowanie ciastek pełnoziarnistych lub owsianych
- 80 g masła, roztopionego
- 1 puszka masy kajmakowej
- 3 duże banany, pokrojone w plastry
- 250 ml bitej śmietany
- starta czekolada (do posypania)
Ciastka rozdrobnić w malakserze. Połączyć z roztopionym masłem. Wysypać masą dno tortownicy, wyrównać i ugnieść łyżką. Włożyć do lodówki na 30 minut. Następnie wyłożyć masę kajmakową, a na niej ułożyć banany. Śmietanę ubić (można dodać trochę cukru), wyłożyć na banany. Wstawić do lodówki na min. 1 h. Przed podaniem posypać startą czekoladą. Smacznego!
Subskrybuj:
Posty (Atom)